Հայ-չինական փոխգործակցությունը զարգանում է՝ հենվելով մեր ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված ավանդական ամուր կապերի վրա․ ՀՀ փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չինաստանն առաջին երկրներից է, որ ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը, և Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունները զարգացել են ջերմ բարեկամական մթնոլորտում՝ հիմնվելով մեր ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված ավանդական ամուր կապերի, փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կարծիքը ՉԺՀ-ի կազմավորման 75-րդ տարեդարձի կապակցությամբ Չինաստանի դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելության ժամանակ հայտնեց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ ընդգծելով, որ Չինաստանն անցել է պետության կայացման ու տնտեսության զարգացման մեծ ճանապարհ և ապահովել իր բնակչության կենսամակարդակի կայուն աճ:
«Չինաստանի հետ համակողմանի համագործակցության զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Մենք մեծապես կարևորում ենք Չինաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների հետագա զարգացումը և ամրապնդումը: Ընդգծեմ, որ Հայաստանը Չինաստանին մշտապես աջակցել է և շարունակում է աջակցել «Մեկ Չինաստանի» սկզբունքի հարցում: Մեր համագործակցության բարձր մակարդակն արտահայտված է նաև առևտրի, տուրիզմի, մշակույթի, կրթության և հումանիտար կապերի ոլորտներում: Ավելի են ակտիվանում նաև մարդկանց շփումները, զբոսաշրջային և հումանիտար կապերը»,- նշեց ՀՀ փոխվարչապետը
Գրիգորյանն ուրախությամբ արձանագրեց երեք շաբաթ առաջ Չինաստանի Ուրումչի քաղաքից Երևան կատարած առաջին ուղիղ չվերթի կարևորությունը:
«Հայաստանի կառավարությունը բարձր է գնահատում նաև Չինաստանի կառավարության՝ զարգացմանն աջակցելու ծրագրերը, որոնք տարիների ընթացքում նպաստել են մեր երկրի տարբեր ոլորտների կարողությունների ավելացմանը: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել մեր չին բարեկամներին ազգային տոնի կապակցությամբ և խորին շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում Չինաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար պարոն Չենին՝ հայ-չինական հարաբերությունների ամրապնդման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի համար: Կեցցե՛ Հայաստանի և Չինաստանի բարեկամությունը»,- եզրափակեց ՀՀ փոխվարչապետը:

Armenian-Chinese cooperation is growing based on historical ties between our people - Armenian Deputy PM
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. China was one of the first countries to recognize the independence of the Republic of Armenia. Since the establishment of diplomatic relations, the ties between Armenia and China have developed in a warm and friendly atmosphere, based on the historically strong connections, mutual respect, and trust between our peoples.
Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan said at a reception organized at the Chinese Embassy to commemorate the 75th anniversary of the founding of the People's Republic of China. He emphasized that China has made significant progress in establishing its state and developing its economy, ensuring a stable increase in the standard of living for its population.
"The development of comprehensive cooperation with China is one of the priorities of Armenia's foreign policy. We attach great importance to further developing and strengthening our friendly relations with China. I would like to emphasize that Armenia has always supported China and continues to uphold the 'One China' principle. Our high level of cooperation is also reflected in the fields of trade, tourism, culture, education, and humanitarian relations," noted the Deputy Prime Minister.
Grigoryan also emphasized the significance of the first direct flight from China’s Urumqi to Yerevan, launched three weeks ago.
The Deputy Prime Minister once again congratulated his Chinese friends on the occasion of the national holiday and expressed gratitude to Mr. Chen Ming, the Chargé d'Affaires ad interim of the People's Republic of China to the Republic of Armenia, for his efforts to strengthen Armenian-Chinese relations.