Ծանրորդ Սամվել Գասպարյանն ավարտում է սպորտային կարիերան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության կրկնակի չեմպիոն, եռակի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր ծանրորդ Սամվել Գասպարյանն ավարտում է սպորտային կարիերան:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Սամվել Գասպարյանը: Սպորտային կարիերան ավարտելու որոշման պատճառը ծանրորդի ծնկների վնասվածքներն են:
«Երեք անգամ վիրահատել եմ ծունկս, սակայն դրանից հետո էլ ցավերը հետապնդում էին ինձ: Վերջնական որոշման համար բավականին ժամանակ ունեի և հիմա որոշեցի, որ առողջությունս առաջնահերթ է: Ավարտում եմ պրոֆեսիոնալ կարիերան: Որոշումը շատ դժվար տրվեց ինձ: Միշտ ինձ սպորտում եմ տեսել ու հիմա էլ հեշտ չի լինելու»,-ասաց Գասպարյանը:
Նա ընդգծեց, որ նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նվաճում էր Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը կամ դառնում աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, այդ ժամանակ ևս ծնկի վնասվածքը եղել ու անհանգստացրել է իրեն:
«Բնական է, որ ափսոսանք ունեմ, բայց սպորտից չեմ հեռանալու ամբողջապես: Գուցե կմնամ վարչական ոլորտում, դեռևս ոչինչ հստակ չէ»,-ասաց նա:
Ծանրորդ Սամվել Գասպարյանը 2021 և 2023 թվականների Եվրոպայի առաջնությունների ոսկե մեդալակիր է: Երեք անգամ (2019, 2022, 2024) դարձել է Եվրոպայի առաջնությունների արծաթե մեդալակիր, 2022 թվականի աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր է:

Штангист Самвел Гаспарян завершает спортивную карьеру
Двукратный чемпион Европы по тяжелой атлетике, трехкратный серебряный призер, бронзовый призер чемпионата мира Самвел Гаспарян завершает спортивную карьеру.
Об этом Самвел Гаспарян сказал в беседе с Арменпресс
Причиной решения о завершении спортивной карьеры стала травма колена штангиста.
“Я трижды оперировал колено, но даже после этого боль преследовала меня. У меня было достаточно времени, чтобы принять окончательное решение, и теперь я решил, что мое здоровье превыше всего. Я завершаю свою профессиональную карьеру. Решение было для меня очень трудным. Я всегда видел себя в спорте, и сейчас это будет непросто", - сказал Гаспарян.
Он подчеркнул, что даже когда он завоевал титул чемпиона Европы или стал бронзовым призёром чемпионата мира, травма колена была и беспокоила его.
“Естественно, что я сожалею, но полностью из спорта я не уйду. Может быть, я останусь в административной сфере, пока ничего не ясно", - сказал он.
Тяжелоатлет Самвел Гаспарян – золотой призер чемпионатов Европы 2021 и 2023 годов. Трижды (2019, 2022, 2024) он становился серебряным призёром чемпионата Европы, является бронзовым призёром чемпионата мира 2022 года.