Ծանրորդ Սամվել Գասպարյանն ավարտում է սպորտային կարիերան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության կրկնակի չեմպիոն, եռակի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր ծանրորդ Սամվել Գասպարյանն ավարտում է սպորտային կարիերան:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Սամվել Գասպարյանը: Սպորտային կարիերան ավարտելու որոշման պատճառը ծանրորդի ծնկների վնասվածքներն են:
«Երեք անգամ վիրահատել եմ ծունկս, սակայն դրանից հետո էլ ցավերը հետապնդում էին ինձ: Վերջնական որոշման համար բավականին ժամանակ ունեի և հիմա որոշեցի, որ առողջությունս առաջնահերթ է: Ավարտում եմ պրոֆեսիոնալ կարիերան: Որոշումը շատ դժվար տրվեց ինձ: Միշտ ինձ սպորտում եմ տեսել ու հիմա էլ հեշտ չի լինելու»,-ասաց Գասպարյանը:
Նա ընդգծեց, որ նույնիսկ այն ժամանակ, երբ նվաճում էր Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը կամ դառնում աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, այդ ժամանակ ևս ծնկի վնասվածքը եղել ու անհանգստացրել է իրեն:
«Բնական է, որ ափսոսանք ունեմ, բայց սպորտից չեմ հեռանալու ամբողջապես: Գուցե կմնամ վարչական ոլորտում, դեռևս ոչինչ հստակ չէ»,-ասաց նա:
Ծանրորդ Սամվել Գասպարյանը 2021 և 2023 թվականների Եվրոպայի առաջնությունների ոսկե մեդալակիր է: Երեք անգամ (2019, 2022, 2024) դարձել է Եվրոպայի առաջնությունների արծաթե մեդալակիր, 2022 թվականի աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր է:

Weightlifter Samvel Gasparyan announces retirement
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Armenian weightlifter Samvel Gasparyan has announced his retirement from the sport due to injuries.
The two-time European Championship gold-winning athlete told Armenpress he’s quitting the sport due to knee injuries.
“I’ve had three surgeries on my knee, but the pain persists. I had enough time to make a final decision, and now I’ve made a decision that my health is my priority. I am quitting my professional career. This was a very difficult decision to make. I’ve always seen myself in sports, and it’s not going to be easy now,” Gasparyan said.
The weightlifter said he’s had the injury even during the 2021 European championship when he won gold despite the pain.
He said he will perhaps take on a new administrative role in sports.
Gasparyan won gold at the European Weightlifting Championships in 2021 and 2023. He won silver in the 2019, 2022 and 2024 championships. In 2022, Gasparyan won bronze at the World Weightlifting Championships.