Միանալով Միջազգային քրեական դատարանին՝ Հայաստանը ձեռք է բերել պաշտպանության նոր համակարգ. Օկամպո
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը գիտակցում է, որ հարձակվելով Հայաստանի դեմ՝ կարող է արժանանալ Միջազգային Քրեական դատարանի մեղադրանքին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոն այս մասին շեշտեց մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ կարող է անել այս պարագայում միջազգային իրավունքը և միջազգային հանրությունը։
«Միանալով Միջազգային քրեական դատարանին՝ Հայաստանը ձեռք է բերել պաշտպանության նոր համակարգ, և մենք կցանկանայինք հասկանալ, թե ինչպե՞ս ենք այն օգտագործելու՝ պաշտպանելու համար Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վերադարձի իրավունքները», - իր խոսքում ընդգծեց Մորենո Օկամպոն։

YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. Azerbaijan's President Ilham Aliyev recognizes that an attack on Armenia could lead to indictment by the International Criminal Court (ICC).
Former ICC Chief Prosecutor Luis Moreno Ocampo addressed this issue during a press conference, discussing potential actions by international law and the international community.
Ocampo noted: "By joining the International Criminal Court, Armenia has secured a new protection system. We aim to understand how this system could be utilized to protect the rights of return of the people of Nagorno-Karabakh."