Կառավարությունը ինտենսիվ աշխատում է ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման ուղղությամբ. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռազմավարական որոշումները կայացվում են և փաստաթղթերով ամրագրվում են անվտանգության խորհրդում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի հարցին, թե ի՞նչ հիմնարար փաստաթղթերով են ամրագրվում Հայաստանի Հանրապետության առաջնահերթությունները, ի՞նչ գործողություններ են իրականացվում պետության համար կարևոր, ռազմավարական փաստաթղթերը մշակելու և իրագործելու ուղղությամբ, հատկապես անվտանգության ոլորտում։
«Ռազմավարական որոշումներ կայացվում են և փաստաթղթերով ամրագրվում են անվտանգության խորհրդում, բայց ես կուզեի ընդգծել փոփոխվող աշխարհում մեր քաղաքականությունների ճշգրտման տեղը և հարթակը։ Ըստ էության, հանգամանքների բերումով ստացվել է այնպես, որ այդ տեղը դարձել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովը և իմ գնահատմամբ՝ ձեր նշած խնդիրները արտահայտվում են կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի վերաբերյալ տարեկան զեկույցում: Իմ գնահատմամբ՝ 2021, 2022, 2023 և 2024 թվականներին շատ կարևոր խոսակցություններ են տեղի ունեցել այդ քննարկման ընթացքում։ Եվ կառավարության զեկույցը արտահայտել է քաղաքականությունների ճշգրտման բովանդակությունը և դրանց պատճառները։ Նաև այդ ճշգրտումները այս դահլիճում քննարկելու առիթ ունեցել ենք»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ կառավարությունը ինտենսիվ աշխատում է ազգային անվտանգության ռազմավարության մշակման ուղղությամբ։
«Բայց, ամենայն հարգանքով, ազգային անվտանգության ռազմավարության բովանդակությունը պետք է ձևավորվի և նոր ինստիտուտների միջին օղակի աշխատողները այն դնեն թղթի վրա և ոչ թե հակառակը։ Հիմա դա է տեղի ունենում, և դա տեղի է ունենում ինտենսիվ և ոչ հրապարակային»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Правительство интенсивно работает над разработкой стратегии национальной безопасности: премьер-министр
Стратегические решения принимаются и документируются в Совете безопасности. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от фракции “Армения” Сейрана Оганяна о том, какими основополагающими документами закреплены приоритеты Республики Армения, какие действия предпринимаются для разработки и реализации стратегических документов государства, особенно в сфере безопасности.
“Стратегические решения принимаются и документируются в Совете безопасности, но я хотел бы подчеркнуть место и платформу для корректировки нашей политики в меняющемся мире. По сути, в силу обстоятельств получилось так, что этим местом стало Национальное Собрание Республики Армения, и, по моим оценкам, упомянутые Вами проблемы отражены в годовом отчете о реализации программы правительства.
По моей оценке, в 2021, 2022, 2023 и 2024 годах в ходе этих обсуждений состоялось много важных разговоров. А в докладе правительства изложено содержание корректировок политики и их причины. У нас также была возможность обсудить эти корректировки в этом зале”, - сказал Пашинян.
Он отметил, что правительство интенсивно работает над разработкой стратегии национальной безопасности.
“Но, при всем уважении, содержание стратегии национальной безопасности должно быть сформировано и сотрудники среднего звена новых институтов должны изложить его на бумаге, а не наоборот. Сейчас происходит именно это, и происходит интенсивно и не публично”, - заключил Пашинян.