Պավել Դուրովը մեղադրվում է մեկ տասնյակից ավելի հանցագործությունների մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գործը, որով հարցաքննվում է Telegram սոցիալական ցանցի հիմնադիր Պավել Դուրովը, վերաբերում է 12 հանցագործությունների։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին, այս մասին հայտնել են Փարիզի դատախազության մամուլի ծառայությունից՝ հավելելով, որ դրանց մեծ մասը կիբերհանցագործություններ են։
Գործին առնչվող հանցագործությունների ցանկը, որոնց համար Դուրովը հարցաքննվում է Ֆրանսիայում, ներառում է նաև կազմակերպված հանցավոր խմբի կողմից փողերի «լվացումը», հանցագործություն կատարելու համար գաղտնիության գործառույթներ ապահովելը, կրիպտոլոգիական գործիքների տրամադրումը, որոնք չեն ապահովում բացառապես նույնականացման կամ ամբողջականության գործառույթներ, մեղսակցությունը կազմակերպված խմբի կողմից անչափահասների պոռնոգրաֆիկ բնույթի լուսանկարների տարածմանը կամ տրամադրմանը, թմրամիջոցների ձեռքբերմանը, փոխադրմանը, պահպանմանը կամ փոխանցմանը, ինչպես նաև լիազորված մարմինների պահանջով օրենքի շրջանակներում գաղտնալսումներ իրականացնելու համար անհրաժեշտ տեղեկություններ կամ փաստաթղթեր տրամադրելուց հրաժարվելը։
Օգոստոսի 24-ի երեկոյան ֆրանսիական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Telegram-ի հիմնադիր Պավել Դուրովը ձերբակալվել է «Լե Բուրժե» օդանավակայանում։ Նա մասնավոր ինքնաթիռով, ըստ աղբյուրների, ժամանել էր Ադրբեջանից։
Ֆրանսիական մամուլի տեղեկություններով՝ Դուրովը, ով Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ունի, երկրի հետախուզման մեջ գտնվող անձանց ցուցակում էր։
Ըստ ԶԼՄ-ների՝ ֆրանսիական արդարադատությունը Դուրովին համարում է հանցագործությունների մեջ ներգրավված մի շարք պատճառներով, այդ թվում՝ երկրի իշխանությունների հետ համագործակցությունից հրաժարվելու պատճառով:
Ֆրանսիացի լրագրող Կիրիլ Ամուրսկին նշել էր, որ Telegram-ի հիմնադրին սպառնում է մինչև 20 տարվա ազատազրկում:

Павлу Дурову инкриминируется более десятка преступлений
Дело, по которому во Франции допрашивают основателя соцсети Telegram Павла Дурова, касается 12 правонарушений, добавив, что большинство из них — это киберпреступления.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщили в пресс-службе парижской прокуратуры.
В список вменяемых ему преступлений входят: отмывание преступлений организованной преступной группой, создание организованной преступной группы с целью совершения правонарушений,обеспечение функций конфиденциальности для совершения преступления,незаконное предоставление различных криптографических инструментов и услуг, которые не обеспечивают исключительно функции аутентификации или целостности, соучастие в распространении или предоставлении изображений порнографического характера организованной группой, в приобретении, транспортировке, хранении или передаче наркотиков; а также отказ в предоставлении информации или документов, необходимых для осуществления прослушивания телефонных разговоров в рамках закона по требованию уполномоченных органов.
Дуров был задержан в аэропорту Парижа Ле-Бурже 24 августа. Он прибыл из Азербайджана на частном самолете.
По данным французских СМИ, Дуров, имеющий французское гражданство, числился в розыске страны.
По данным СМИ, французское правосудие считает Дурова причастным к преступлениям по ряду причин, включая его отказ сотрудничать с властями страны.