Երևանի քաղաքապետարանը կսկսի ավելի շատ տուգանել քաղաքն աղտոտելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետարանը կուժեղացնի քաղաքը հավուր պատշաճի վիճակում պահելու վերահսկողությունը, այդ թվում՝ չնախատեսված վայրերում աղբ թափելու համար տուգանման գործընթացը խստացնելու միջոցով: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այդ մասին լրագրողներին հայտնեց քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Քաղաքը մաքուր պահելը միայն մեկ կառույցի, մեկ հիմնարկի, անգամ միայն քաղաքապետարանի անելիքը չէ: Շատ կարևոր են համալիր գործողություններն ու ջանքերը: Յուրաքանչյուր բնակիչ պետք է սրտացավ լինի, մեր քաղաքին վերաբերվի այնպես, ինչպես սեփական տանը, սեփական բակին: Այդ նպատակին հասնելու բոլոր մեթոդներն էլ կարևոր են: Որոշ դեպքերում պետք է սկսել տուգանել մարդկանց աղբը չնախատեսված վայրերում թափելու համար: Այդ ամենը պետք է նպաստի նրան, որ մեր վարքը փոխվի, այդ վարքաբանական կանոնները, նոր մշակույթը կարողանանք ձևավորել մեր քաղաքում»,- նկատեց Տիգրան Ավինյանը:
Անդրադառնալով տուգանքի հարցին՝ նա նշեց, որ դա կիրառվել և կիրառվում է, սակայն այս պահին Երևանի քաղաքապետարանի ռեսուրսները չեն բավարարում պատժաչափն ամբողջական ծավալով կիրառելու համար: «Բայց այդ ուղղությամբ աշխատում ենք և վստահաբար ունենալու ենք ավելի լավ արդյունքներ: Լավ չի խոսել այդ թեմայով, բայց տարածքն աղտոտելու համար Երևանի քաղաքապետարանը սկսելու է ավելի շատ տուգանել»,- ասաց Ավինյանը:
Նա ընդգծեց, որ շատ կարևոր է անհատապես արձանագրել նման անպատասխանատու վարքագծի դրսևորման դեպքերը, իսկ տուգանքը պետք է կանխարգելիչ նպատակ ունենա: «Պարտադիր չէ, որ բոլոր աղտոտողները տուգանվեն: Բավական է լինեն կանխարգելիչ քանակի տուգանքներ և մարդիկ կիմանան, որ այստեղ խնդիր ունեն»,- գտնում է Երևանի քաղաքապետը:

Мэрия Еревана начнет больше штрафовать за загрязнение города
Мэрия Еревана усилит контроль за поддержанием чистоты города, в том числе за счет ужесточения штрафов за замусоривание в непредусмотренных местах.
По сообщению корреспондента Арменпресс, об этом журналистам сообщил мэр Тигран Авинян.
«Поддержание чистоты города — это работа не только одной структуры, одного учреждения и даже не только муниципалитета. Комплексные действия и усилия очень важны. Каждый житель должен с сердобольностью относиться к нашему городу, к своему дому, своему двору. Все методы достижения этой цели важны. В некоторых случаях следует начать штрафовать людей за замусоривание в непредусмотренных местах. Все это должно способствовать изменению нашего поведения, формированию этих правил поведения, новой культуры в нашем городе», - отметил Тигран Авинян.
Относительно вопроса о штрафе он отметил, что штраф применялся и применяется, но на данный момент ресурсов мэрии Еревана недостаточно для применения штрафа в полном объеме. «Но мы работаем в этом направлении и наверняка добьемся лучших результатов. Не очень удобно говорить на эту тему, но мэрия Еревана начнет больше штрафовать за загрязнение территории", - сказал Авинян.
Он подчеркнул, что очень важно фиксировать случаи такого безответственного поведения в индивидуальном порядке, а штраф должен иметь профилактическую цель. «Не всех нужно штрафовать. Достаточно будет иметь превентивную сумму штрафов, и люди поймут, что здесь есть проблема», - говорит мэр Еревана.