Երևանում շենքերի մի մասը կառուցված է ավելի ցածր սեյսմիկ վտանգի համար, քան պետք է. Սոս Մարգարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խորհրդային միության ժամանակ սեյսմիկ վտանգը ՀՀ ամբողջ տարածքի համար թերագնահատված է եղել, հետևաբար շենքերը կառուցվել են ավելի ցածր սեյսմիկ վտանգի համար, քան պետք են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասուլիսում ասաց ՀՀ ներքին գործերի նախարարության «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Սոս Մարգարյանն՝ անդրադառնալով հնարավոր երկրաշարժի դեպքում Երևանում հետևանքների վերաբերյալ հարցին:
Երևանն այժմ սեյսմիկ վտանգի քարտեզի վրա համարվում է 9 բալանոց գոտի: Խորհրդային միության ժամանակ սեյսմիկ վտանգը ՀՀ ամբողջ տարածքի համար թերագնահատված էր: «Եթե այսօր ունենք 8, 9 և 10 բալանոց գոտիներ, ապա Խորհրդային միության քարտեզի համապատասխան՝ ընդամենը 2 գոտի՝ 7 և 8 բալանոց, հետևաբար շենքերի՝ բնակֆոնդի մեծ մասի կառուցապատումն իրականացվել է 7 և 8 բալի համար: Շենքերը կառուցված են ավելի ցածր սեյսմիկ վտանգի համար, քան պետք են: Եթե ունենանք 9 բալանոց երկրաշարժ, մենք կունենանք հետևանքներ»,-ասաց Սոս Մարգարյանը:
Երևանի համար կա երկու խզվածք, մեկը գտնվում է Երևան քաղաքի հյուսիս-արևմտյան մասում և Գառնիի խզվածքը, որը ևս շատ մոտ է Երևանին: Ըստ նրա՝ Երևանի խզվածքն ավելի փոքր պոտենցիալ ունի: Մարգարյանը հավելեց՝ հնարավոր հետևանքների մասին խոսելիս պետք է հիշել նաև գրունտային պայմանները, շենքերի խորությունը, երկրաշարժի խորությունը, այս բոլոր գործոնները կարող են ունենալ ազդեցություն:
Երևանում կան ցածր, միջին և բարձր խոցելիության շենքեր: Բարձր խոցելիությամբ շենքերը մոտ 45 տոկոսն են: Ըստ նրա՝ սակայն դրանք բոլորը չեն, որ մոտ են գտնվում երևանյան խզվածքին: Ուստի հնարավոր հետևանքների մասին խոսելիս պետք է հաշվի առնել բոլոր գործոնները:

Некоторые здания в Ереване построены с учетом меньшего сейсмического риска, чем следовало бы - Сос Маргарян
Во времена Советского Союза сейсмический риск для всей территории Армении был недооценен, поэтому здания строились с учетом меньшего сейсмического риска, чем следовало бы. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил директор Территориальной службы сейсмической защиты МВД РА Сос Маргарян, касаясь вопроса о последствиях возможного землетрясения в Ереване.
Сегодня Ереван на карте сейсмической опасности считается 9-балльной зоной. Во времена Советского Союза сейсмический риск для всей территории Республики Армения был недооценен. "Если сегодня у нас есть зоны 8, 9 и 10 баллов, то по карте Советского Союза зон всего 2 - 7 и 8 баллов, поэтому строительство большей части зданий жилого фонда велось с учетом 7-8 баллов. Здания построены с учетом меньшей сейсмической опасности, чем должно быть. При 9-балльном землетрясении у нас будут последствия", - сказал Сос Маргарян.
В Ереване есть два разлома - Ереванский, расположенный в северо-западном направлении, и Гарнийский, который находится близ Еревана.
По словам Маргаряна, Ереванский разлом имеет меньший потенциал. Он добавил, что, говоря о возможных последствиях, следует также помнить о грунтовых условиях, глубине застройки, глубине землетрясения - все эти факторы могут оказать влияние.
В Ереване есть здания низкой, средней и высокой уязвимости. На долю зданий с высокой уязвимостью приходится около 45%. Однако, по его словам, не все из них расположены близ Ереванского разлома. Поэтому, говоря о возможных последствиях, следует учитывать все факторы.