Ճապոնիայում նշում են Հիրոսիմայի ատոմային ռմբակոծության տարելիցը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի բնակիչները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են 79 տարի առաջ ԱՄՆ-ի կողմից Հիրոսիմայի ատոմային ռմբակոծության զոհերի հիշատակը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Kyodo գործակալությունը:
Ողբերգության զոհերի հիշատակի գլխավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Հիրոսիմայի կենտրոնի Խաղաղության հուշահամալիրում։ Ամբողջ երկրում մեկ րոպե լռություն է հայտարարվել տեղական ժամանակով ժամը 08:15-ին՝ 1945 թվականի օգոստոսի 6-ին ռումբի պայթյունի պահին:
Հիրոսիմայի քաղաքապետ Կաձումի Մացուին ընթերցել է խաղաղության հռչակագիրը, որտեղ, հաստատված ավանդույթի համաձայն, աշխարհին կոչ է արվում հրաժարվել միջուկային զենքից։ Այնուհետև ուղերձով հանդես է եկել վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան։
Հիրոսիմայի ատոմային ռմբակոծության տարելիցի առթիվ ընթերցվել է նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի ուղերձը, որում նա մտավախություն է հայտնել, որ աշխարհը կրկին կանգնած է միջուկային զենքի իրական կիրառման սպառնալիքի առջև։
Գուտերեշը վստահություն է հայտնել, որ միջուկային զենքի վտանգը վերջնականապես վերացնելու միակ միջոցը դրանից ամբողջությամբ հրաժարվելն է։
Հիրոսիմայի և Նագասակիի ատոմային ռմբակոծություններն իրականացրել է Միացյալ Նահանգները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հենց վերջում՝ նշելով, որ դրա նպատակն էր արագացնել Ճապոնիայի կապիտուլյացիան։ Սա միջուկային զենքի մարտական կիրառման միակ օրինակն է մարդկության պատմության մեջ։
Հիրոսիմայի վրա արձակված ռումբի պայթյունի հետևանքով մեկ օրում, տարբեր գնահատումներով, զոհվել է 70 000-ից մինչև 100 000 մարդ։ 1945-ի վերջին զոհերի թիվը հասել է 140 000-ի, քանի որ շատերը ստացած վերքերից և ճառագայթահարումից մահացել են հիվանդանոցներում:

В Японии отмечают годовщину атомной бомбардировки Хиросимы
Жители Японии почтили минутой молчания память жертв атомной бомбардировки Хиросимы, осуществленной Соединенными Штатами 79 лет назад. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Kyodo.
Основная церемония поминовения жертв трагедии прошла в Мемориальном комплексе мира в центре Хиросимы. Минуту молчания объявили по всей стране в 08:15 по местному времени (02:15 мск) - в момент взрыва бомбы 6 августа 1945 года.
Мэр Хиросимы Кадзуми Мацуи зачитал декларацию мира, в которой по устоявшейся традиции звучит призыв к миру отказаться от ядерного оружия. Затем было зачитано послание премьер-министра Фумио Кисида.
Также зачитали послание генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша, в котором он выразил опасение, что мир вновь столкнулся с угрозой реального применения атомной энергии.
Гутерриш выразил уверенность, что единственный способ окончательно устранить угрозу ядерного оружия - это полный отказ от него.
Атомные бомбардировки Хиросимы и Нагасаки были осуществлены Соединенными Штатами в самом конце Второй мировой войны. США заявили, что их целью было ускорить капитуляцию Японии. Это - единственный в истории человечества пример боевого применения ядерного оружия.
В результате взрыва бомбы, сброшенной на Хиросиму, за один день погибло, по разным оценкам, от 70 000 до 100 000 человек. К концу 1945 года число погибших достигло 140 000 человек, многие умерли в больницах от ран и радиационного облучения.