Չինաստանում կայացել է Սի Ծինփինի և Վիկտոր Օրբանի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը Պեկինում հանդիպում է անցկացրել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Xinhua գործակալությունը հաղորդում է, որ կողմերը հանգամանորեն անդրադարձել են Ուկրաինայում տիրող ճգնաժամին։
Օրբանը Սի Ծինփինին հայտնել է Ուկրաինա և Ռուսաստան կատարած այցերի մասին։ Իր հերթին, Չինաստանի ղեկավարը գնահատել է Օրբանի ջանքերը՝ խթանելու Ուկրաինայում իրավիճակի քաղաքական կարգավորմանը։
Սի Ծինփինը միջազգային հանրությանը կոչ է արել պայմաններ ստեղծել և աջակցություն ցույցաբերել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ երկխոսությանը և բանակցություններին։
Օրբանը պաշտոնական այցով գտնվում է Չինաստանում: Հուլիսի 5-ին նա Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման և հաշտության բանակցություններ սկսելու հնարավոր ուղիները։ Դրանից երեք օր առաջ՝ հուլիսի 2-ին, նա այցելել էր Կիև, որտեղ այդ մասին զրուցել էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ:

В Китае состоялась встреча Си Цзиньпина и Виктора Орбана
Председатель КНР Си Цзиньпин в Пекине провёл встречу с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном. Как передает Арменпресс, агентство Xinhua сообщает, что стороны подробно обсудили кризис в Украине.
Орбан проинформировал Си Цзиньпина о своих визитах в Украину и Россию. Китайский лидер высоко оценил усилия Орбана по содействию политическому урегулированию ситуации в Украине.
Си Цзиньпин призвал международное сообщество создать условия и проявить поддержку для прямого диалога и переговоров между Россией и Украиной.
Виктор Орбан с официальным визитом находится в Китае. 5 июля он в Москве обсудил с президентом России Владимиром Путиным возможные пути урегулирования конфликта на Украине и начала мирных переговоров. За три дня до этого, 2 июля, он посетил Киев, где говорил об этом с президентом Украины Владимиром Зеленским.