Չինաստանում կայացել է Սի Ծինփինի և Վիկտոր Օրբանի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը Պեկինում հանդիպում է անցկացրել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Xinhua գործակալությունը հաղորդում է, որ կողմերը հանգամանորեն անդրադարձել են Ուկրաինայում տիրող ճգնաժամին։
Օրբանը Սի Ծինփինին հայտնել է Ուկրաինա և Ռուսաստան կատարած այցերի մասին։ Իր հերթին, Չինաստանի ղեկավարը գնահատել է Օրբանի ջանքերը՝ խթանելու Ուկրաինայում իրավիճակի քաղաքական կարգավորմանը։
Սի Ծինփինը միջազգային հանրությանը կոչ է արել պայմաններ ստեղծել և աջակցություն ցույցաբերել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ուղիղ երկխոսությանը և բանակցություններին։
Օրբանը պաշտոնական այցով գտնվում է Չինաստանում: Հուլիսի 5-ին նա Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկել է Ուկրաինայի հակամարտության կարգավորման և հաշտության բանակցություններ սկսելու հնարավոր ուղիները։ Դրանից երեք օր առաջ՝ հուլիսի 2-ին, նա այցելել էր Կիև, որտեղ այդ մասին զրուցել էր Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ:

Xi, Orban meet in China
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS. Chinese President Xi Jinping met with Hungary's Prime Minister Viktor Orban in Beijing on Monday, and the two sides exchanged in-depth views on the Ukraine crisis, Xinhua reports.
Orban briefed Xi on his recent visits to Ukraine and Russia. President Xi expressed appreciation for Orban's efforts in promoting the political settlement of the Ukraine crisis and elaborated on China's relevant views and propositions.
Xi called on the international community to create conditions and provide support for the resumption of direct dialogue and negotiation between the two sides, saying that only if all major countries inject positive rather than negative energy, can a ceasefire in this conflict emerge as soon as possible, the report adds.
Hungarian PM Victor Orban is in China on an official visit. On July 5, he met Russian President Vladimir Putin in Moscow, where the two sides discussed the settlement of the conflict in Ukraine and potential ways of starting peace negotiations. Earlier, on July 3, Orban was in Kyiv, where he discussed those issues with Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy.