Սի Ծինփինը մեկնել է Ղազախստան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը մեկնել է միջազգային ուղևորության, որի ընթացքում Աստանայում կմասնակցի Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) անդամ երկրների ղեկավարների խորհրդի 24-րդ նիստին, նա նաև պետական ​​այցերով հրավիրված է Ղազախստան և Տաջիկստան։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել է Xinhua գործակալությունը։
«Բացի պետական ​​այցից, ես մասնակցելու եմ ՇՀԿ-ի՝ Աստանայում կայանալիք գագաթնաժողովին: Իր նախագահության շրջանակներում ղազախական կողմը կատարել է վիթխարի արդյունավետ աշխատանք, ինչն օգնել է մեր կազմակերպության հեղինակության բարձրացմանը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով Աստանայի գագաթնաժողովը կավարտվի բարձր նոտայով, կհամախմբի ՇՀԿ-ի մեծ ընտանիքը և կբացի համագործակցության նոր էջ»,- ասված է Չինաստանի ղեկավարի ՝ «Չինաստան և Ղազախստան. ընդհանուր ձգտում դեպի նոր հորիզոններ» հեղինակային հոդվածում, որի տեքստը հրապարակել է ղազախական Kazinform գործակալությունը։
ՇՀԿ-ի անդամ երկրների ղեկավարների խորհրդի 24-րդ նիստը տեղի կունենա հուլիսի 4-ին Աստանայում։ Հանդիպմանը հրավիրված են ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը և մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ։

Си Цзиньпин отбыл в Казахстан
Председатель КНР Си Цзиньпин отбыл в международную поездку, в ходе которой примет участие в 24-й сессии Совета лидеров государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в Астане. Он также приглашен в Казахстан и Таджикистан с государственными визитами. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Синьхуа.
"Помимо государственного визита, я приму участие в саммите ШОС, который пройдет в Астане. В рамках своего председательства казахстанская сторона проделала большую и эффективную работу, которая способствовала повышению авторитета нашей организации. Уверен, что совместными усилиями астанинский саммит завершится на высокой ноте, объединит семью ШОС и откроет новую страницу сотрудничества, - говорится в авторской статье китайского лидера “Китай и Казахстан: общее стремление к новым горизонтам”, текст которой опубликовало казахстанское агентство Kazinform .
24-е заседание Совета глав государств-членов ШОС пройдет 4 июля в Астане. На встречу приглашены генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш и руководители ряда международных организаций.