Աղետի գոտում կամուրջների և այլ ենթակառուցվածքների ամրության գնահատման նպատակով Շվեյցարիան ՀՀ է գործուղել Մարդասիրական օգնության կորպուսի մասնագետների
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի իշխանությունների խնդրանքով Շվեյցարիան ՀՀ է գործուղել Մարդասիրական օգնության կորպուսի մասնագետներ, որոնք մասնավորապես իրականացնելու են աղետի գոտում կամուրջների և այլ ենթակառուցվածքների ամրության գնահատում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանությունը՝ նշելով, որ տեղում իրականացվելիք աշխատանքների համար Շվեյցարիան նախատեսում է առավելագույնը 500 000 շվեյցարական ֆրանկ գումար:
«Տեղատարափ անձրևների հետևանքով Հայաստանի հյուսիսային շրջաններում առաջացած ջրհեղեղները մարդկային զոհերի և խոշոր նյութական վնասների պատճառ են դարձել:
Ավելի քան 400 մարդ տարհանվել է: Բազմաթիվ ենթակառուցվածքներ, մասնավորապես ճանապարհներ և կամուրջներ, ինչպես նաև գազատարներ և ջրամատակարարման համակարգեր, վնասվել կամ շարքից դուրս են եկել: Որոշ գյուղերում տներ են փլուզվել, իսկ ցեխը և ջուրը գրեթե երկու մետր բարձրացել են: Հաշվի առնելով աղետի ծավալները՝ Հայաստանի իշխանություններն օգնություն ստանալու նպատակով դիմել են Եվրամիության քաղաքացիական պաշտպանության (EUCPM) համապատասխան մեխանիզմներին՝ խնդրելով մասնավորապես գործուղել քաղաքացիական շինարարության ոլորտի ճարտարագետներ:
Շվեյցարիան անմիջապես արձագանքել է այս խնդրանքին՝ առաջարկելով համապատասխան օգնություն: Ստանալով Հայաստանի իշխանությունների դրական պատասխանը և շահագրգռությունը՝ Շվեյցարական զարգացման և համագործակցության գործակալությունը (SDC) Հայաստան է գործուղում Մարդասիրական օգնության կորպուսի (SHA) թվով ութ մասնագետներ, այդ թվում՝ճարտարագետներ և տեխնիկական մասնագետներ: Նրանք Շվեյցարիայից Հայաստան են մեկնել հունիսի 3-ի երեկոյան՝ նպատակ ունենալով աջակցելու Հայաստանի իշխանություններին վնասված կամուրջների և այլ ենթակառուցվածքների գնահատման հարցում:
Շվեյցարական զարգացման և համագործակցության գործակալությունը (SDC), որ արդեն իսկ ներկա էր Հայաստանում և Հարավային Կովկասում, հրատապ արձագանքման այս ծրագրի համար նախատեսել է մինչև 500 000 շվեյցարական ֆրանկ աղետի գոտում, որը նաև երկրի ամենակարիքավոր շրջանների թվում է: Միաժամանակ, Շվեյցարիան շարունակում է ուշի-ուշով հետևել Եվրոպայում և հարևան երկրներում հեղեղումների իրավիճակին: Շվեյցարիան պատրաստ է արագ արձագանքելու յուրաքանչյուր օգնության դիմումի»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Switzerland deploys specialists from Swiss Humanitarian Aid Unit to areas affected by flooding
YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS. At the request of the Armenian authorities, Switzerland is deploying specialists from the Swiss Humanitarian Aid Unit to the areas affected by flooding. In particular, they will be responsible for assessing the structural soundness of bridges and other infrastructure, the embassy of Switzerland in Armenia said in a statement.
According to the statement, Switzerland has earmarked up to CHF 500,000 to support efforts on the ground.
“Flooding caused by heavy rainfall has led to considerable loss of life and destruction of property in several areas of northern Armenia. More than 400 people have had to be evacuated and a wide range of infrastructure has been damaged or destroyed, including roads, bridges and gas and water pipes. In some villages, buildings collapsed and mud and water levels reached almost two meters. In view of the scale of the disaster, the Armenian authorities have requested assistance through the European Union Civil Protection Mechanism (EUCPM), with a particular emphasis on civil engineers.
“Switzerland immediately responded by offering assistance in this area, and the Armenian authorities have now confirmed their acceptance and interest. The Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) is deploying a seven-strong team from the Swiss Humanitarian Aid Unit (SHA) that includes structural engineers and technicians. The team left Switzerland for Armenia last night [June 3] and will support the Armenian authorities in assessing the structural soundness of bridges and other damaged infrastructure.
“The SDC, which is already active in Armenia and other parts of the South Caucasus, has earmarked up to CHF 500,000 to support the emergency response in the affected areas, which are among the most disadvantaged in the country. Switzerland is also monitoring the flooding situation in Europe, particularly in neighboring states. It stands ready to offer its assistance to countries that request it,” the statement reads.