Սևանա լճի մակարդակը բարձրացել է 21 սմ-ով, այն վերջին 8 տարիների ամենաբարձր ցուցանիշն է
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետությունում 2024 թվականի մարտի երրորդ տասնօրյակից սկսած առատ տեղումների ու վարարումների մի շարք դեպքեր գրանցվեցին, որոնք ուղեկցվեցին արտակարգ իրավիճակով։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը նշեց, որ աննախադեպ իրավիճակ եղավ մայիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերը, երբ բավական ինտենսիվ տեղումներ եղան Լոռիում և Տավուշում։ Մեկ գիշերվա ընթացքում ամսական նորմայի 40-60 տոկոսի չափով տեղումներ գրանցվեցին։ Շարունակաբար դիտված ինտենսիվ տեղումներով պայմանավորված Դեբեդ և Աղստև գետերի ավազաններում դիտվել են ջրի մակարդակի կտրուկ բարձրացումներ, նախորդող օրվա համեմատ 2-3 մետրով։
«Այդ ամենի հետևանքով հեղեղվել են շրջակա ափամերձ տարածքները՝ զգալի վնաս պատճառելով բնակավայրերի առանձին հատվածների։ Դիտակետերում ջրի մակարդակի զգալի բարձրացումներ գրանցվել են մայիսի 26-ի առավոտյան։ Դեբեդ-Այրում հիդրոլոգիական դիտակետում մայիսի 26-ի առավոտյան ջրի գնահատված ելքը կազմել է 650 մ3 /վ, մինչդեռ նախորդող օրը երեկոյան այն կազմել էր 119 մ3 /վ»,-ասաց Լևոն Ազիզյանը։
Հորդառատ տեղումները նաև իրենց ազդեցությունը թողեցին Սևանա լճի մակարդակի վրա։ 2024 թվականի հունվարի 1-ին Սևանա լճի մակարդակը կազմել է 1900․17 մ։ Լճի մակարդակն աստիճանաբար բարձրացել է մայիսի 14-ից։ Հունիսի 4-ի դրությամբ Սևանա լճի մակարդակը կազմում է 1900․58 մ, որը նախորդ տարվա նույն օրվա մակարդակի համեմատ բարձր է 10 սմ-ով։
«Մայիսին Սևանա լճի մակարդակը բարձրացել է 21 սմ-ով, որը վերջին 8 տարիների ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Արփա-Սևան ջրատարով Սևանա լիճ տեղափոխված ջրի քանակը 2024 թվականի հունվարի 1-ից հունիսի 3-ը ներառյալ կազմել է 121 մլն 627 հազար խմ, որը կրկնակի անգամ ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Ի դեպ, նախորդ տարի մայիսի 14-ից սկսվել էր Սևանա լճից ոռոգման նպատակով ջրառը։ Այս տարի Սևանից ջրառ իրականացնելու անհրաժեշտություն դեռ չի եղել»,-ասաց Լևոն Ազիզյանը։
Ջրամբարների լցվածության առումով ևս դրական միտում է նկատվում։ Արդեն 302 մլն խմ-ով ավելի ջուր է կուտակվել։

Уровень воды в озере Севан поднялся на 21 см: это самый высокий показатель за последние 8 лет
Начиная с третьей декады марта 2024 года, в Армении прошли сильные ливни, произошли наводнения, которые создали чрезвычайную ситуацию. На пресс-конференции в пресс-холле “Арменпресс” директор Центра гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА Левон Азизян напомнил, что в ночь с 25 на 26 мая в Лори и Тавуше прошли сильные ливни. За одну ночь выпало 40-60 % месячной нормы осадков. Из-за продолжающихся интенсивных осадков в бассейнах рек Дебед и Агстев наблюдался резкий подъем уровня воды, по сравнению с предыдущим днем, выше на 2-3 метра.
“В результате всего этого прилегающие прибрежные территории были затоплены, что нанесло значительный ущерб некоторым частям населенных пунктов. Утром 26 мая на наблюдательных пунктах был зафиксирован значительный подъем уровня воды. На гидрологическом наблюдательном пункте Дебед-Айрум выход воды утром 26 мая составил 650 м3/с, тогда как накануне вечером он составил 119 м3/с”, - сказал Левон Азизян.
Сильные дожди повлияли и на уровень воды в озере Севан. На 1 января 2024 года уровень воды в озере Севан составлял 1900,17 м. Он постепенно повышался с 14 мая. По состоянию на 4 июня составил 1900,58 м, что на 10 см выше уровня воды того же дня прошлого года.
“В мае уровень воды в озере Севан поднялся на 21 см. Это самый высокий показатель за последние 8 лет. В период с января по 30 мая этого года по туннельному каналу Арпа-Севан в озеро Севан поступило 113 миллионов 180 000 кубометров воды.
В реках, впадающих в озеро Севан, наблюдался переменный режим. Кстати, забор воды для орошения из озера Севан в прошлом году начался 14 мая. В этом году не было необходимости брать воду из Севана”, - сказал Левон Азизян.
Положительная динамика наблюдается и в наполнении водохранилищ. Воды уже больше на 302 миллиона кубометров.