Ժողովրդական երաժշտությունն ու ազգային պարը՝ որպես զբոսաշրջային պրոդուկտ. ստորագրվեց համագործակցության պայմանագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայկական ժողովրդական երաժշտությունն ու ազգային պարը որպես զբոսաշրջային պրոդուկտ ներկայացնելու ուղղությամբ առաջիկայում ակտիվ աշխատանքներ կիրականացվեն։ Գործընթացի մեկնարկը տրվեց համագործակցության պայմանագրով, որը ստորագրեցին Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանն ու Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը։
Մեխակ Ապրեսյանը նշեց, որ Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիան արդեն տարբեր միջոցառումների շրջանակում առիթ ունեցել է համագործակցելու Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի հետ։ Հետևաբար` համագործակցությունը նոր չէ, պարզապես պայմանագրի ստորագրմամբ այն ավելի բարձր հիմքի վրա է դրվում, ինչպես նաև նախանշում, որ առաջիկայում շատ ակտիվ ծրագրեր են իրականացնելու ժողովրդական երաժշտությունն ու ազգային պարը՝ որպես զբոսաշրջային պրոդուկտ ներկայացնելու ուղղությամբ։
«Տուրիզմը միայն տնտեսական բաղադրիչ չունի, այն շատ կարևոր սոցիալական, մշակութային, նույնիսկ քաղաքական նշանակություն ունի։ Զբոսաշրջության ոլորտն ունի մեծ հնարավորություններ հայ ժողովրդի ամբողջ մշակութային բազմազանությունը պատշաճ ներկայացնելու համար։ Մենք կարող ենք նաև նպաստել միջմշակութային երկխոսությանը։ Ինչպես գիտեք, մենք համատեղ զբոսաշրջային փառատոններ ենք անցկացնում Իրանի, Վրաստանի հետ և լավ առիթ է ներկայացնելու մեր ազգային պարն ու երաժշտությունը, ինչը և արել ենք»,-«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ասաց Մեխակ Ապրեսյանը։
2022 թվականին կառավարության որոշմամբ վաստակավոր կոլեկտիվներն ու անսամբլները միավորվեցին, արդյունքում ստեղծվեց Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնը։ Նպատակը հայկական ժողովրդական և ազգագրական մշակույթը ավելի հանրայնացնելն ու միջազգայնացնելն է։ Ժողովրդական երաժշտության և պարի ազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ դժվար պայմաններում աշխատում են։ Առայժմ տարածքային խնդիր ունեն, սակայն ԿԳՄՍ նախարարության հետ աշխատում են և ակնկալվում է, որ այն շուտով կլուծվի։
«Շատ կարևորում եմ Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի հետ պայմանագրի ստորագրումը։ Ինչպես նշվեց, մենք արդեն համագործակցության փորձ ունենք միմյանց հետ։ Հիմա արդեն համատեղ հանդես կգանք նոր գաղափարներով ու ծրագրերով։ Ակնկալվում է, որ մեր պարային համույթների համերգները կներառվեն տուրիստական փաթեթներում՝ զբոսաշրջիկներին ներկայացնելով հայկական մշակույթը»,-ասաց Արմեն Սարգսյանը։
Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանն էլ նկատեց, որ արտերկրում տուրփաթեթներ վաճառող Հայաստանի տուրիստական ընկերությունների համար շատ կարևոր է սպասվող միջոցառումների ժամանակացույցի կանխատեսելիությունը։ Տուրիստական ընկերություններն արդեն վաճառում են 2025 թվականի համար նախատեսված տուրերը և չափազանց կարևոր է, որ իրենք այսօր հստակ իմանան հաջորդ տարվա համերգների, փառատոնների մասին։ Այս բացը լրացնելու համար աշխատանք ևս տարվում է։
Մեխակ Ապրեսյանն ընդգծեց, որ հայկական ժողովրդական երաժշտությունն ու ազգային պարը որպես զբոսաշրջային պրոդուկտ դարձնելը կհարստացնի տուրիզմի ոլորտի առաջարկները։

Народная музыка и национальные танцы в качестве туристического продукта: подписано соглашение о сотрудничестве
Скоро начнется активная работа по представлению армянской народной музыки и национального танца в качестве туристического продукта. Процесс начался с соглашения о сотрудничестве, которое подписали президент Федерации туризма Армении Мехак Апресян и директор Национального центра народной музыки и танца Армен Саркисян.
Мехак Апресян отметил, что Федерация туризма Армении уже сотрудничала с Национальным центром народной музыки и танца. Это сотрудничество не ново, но подписание соглашения ставит его на более высокую основу, также свидетельствует о том, что в ближайшем будущем они будут проводить очень активные программы в направлении представления народной музыки и национальных танцев в качестве туристического продукта.
“Туризм имеет не только экономическую составляющую, он имеет и очень важное социальное, культурное и даже политическое значение. Туристический сектор имеет большие возможности достойно представить все культурное многообразие армянского народа. Мы также можем способствовать межкультурному диалогу. Как вы знаете, мы проводим совместные туристические фестивали с Ираном и Грузией, и это хорошая возможность представить наши национальные танцы и музыку, что мы и сделали, заключив это соглашение”, - сказал Мехак Апресян на пресс-конференции, состоявшейся в пресс-холле “Арменпресс”.
В 2022 году по решению правительства заслуженные коллективы и ансамбли были объединены, и в результате был создан Национальный центр народной музыки и танца. Цель - пропаганда и популяризация армянской народной и этнографической культуры. Директор Национального центра народной музыки и танца Армен Саркисян отметил, что работа в этом направлении ведется в трудных условиях. У них есть вопрос территории, но они работают с Министерством ОНКС и ожидается, что он будет решен в ближайшее время.
“Подписание соглашения с Федерацией туризма Армении я считаю очень важным. Как уже было сказано, мы имеем опыт сотрудничества. Теперь мы вместе будем придумывать новые идеи и планы. Ожидается, что концерты наших танцевальных ансамблей будут включены в туристические пакеты, знакомя туристов с армянской культурой”, - сказал Армен Саркисян.
Мехак Апресян, президент Федерации туризма Армении, отметил, что знание графика предстоящих мероприятий очень важно для армянских туристических компаний, продающих турпакеты за границу. Туристические компании уже сегодня продают туры на 2025 год, и крайне важно, чтобы они уже сегодня четко знали о концертах и фестивалях следующего года. И уже ведется работа по восполнению этого пробела.
Мехак Апресян подчеркнул, что превращение армянской народной музыки и национальных танцев в туристический продукт обогатит предложения туристического сектора.