Պետության աջակցությամբ սահմանամերձ համայնքներում կառուցվում է 1100 տուն. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետության աջակցությամբ սահմանամերձ բնակավայրերում տուն կառուցելու ծրագրի մեկնարկից մինչև այս պահը հաստատվել է ավելի քան 1100 հայտ, այսինքն՝ սահմանամերձ համայնքներում կառուցվում է այդքան տուն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը՝ անդրադառնալով հնչող մտահոգություններին, թե սահմանամերձ համայնքներում ապրելն այնքան էլ գրավիչ չէ:
«Երբ ծրագիրը մեկնարկում էր, տարբեր լրատվականներ, տարբեր քաղաքական գործիչներ, որոշակի կասկածներ ունեին, որ մարդիկ որոշում չեն կայացնի սահմանամերձ բնավակայրերում բնակարան կառուցել և ապրել: Այս պահին մենք ունենք ավելի քան 1100 հաստատված հայը: Ընդամենը 1 տարուց քիչ այս ժամանակահատվածում 1100 բնակարան է կառուցվում սահմանամերձ համայնքներում»,–ասաց նախարարը:
Կառավարությունը 2022–ի հունիսին էր հաստատել Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական աջակցության ծրագիրը 2022–2024 թթ համար: Ավելի ուշ գործադիրը ևս մեկ տարով՝ մինչև 2025–ի դեկտեմբերի 31–ը երկարաձգեց Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերում ընտանիքների բնակարանային մատչելիության ապահովման պետական ծրագիրը։
Միջոցառման շրջանակում աջակցություն է տրամադրվում սահմանամերձ գյուղական բնակավայրերում անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով գործընկեր բանկերի կամ վարկային կազմակերպությունների կողմից հիփոթեքային վարկ ստացած շահառուին՝ պետական աջակցությունն ուղղելով հիփոթեքային վարկի ամենամսյա մայր գումարի և տոկոսագումարների մարմանը։ Աջակցությունը տրամադրվում է հիփոթեքային վարկի մայր գումարի 16 մլն դրամի և դրա գծով մինչև 13 տոկոս տոկոսադրույքի չափով մարման համար։
Ծրագրին կարող են դիմել Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցում իրականացնող մարմիններում գրանցված ամուսինները, որոնցից առնվազն մեկն ունի ՀՀ քաղաքացիություն (առանց տարիքային սահմանափակման և անկախ երեխա ունենալու հանգամանքից)։

При содействии государства в приграничных общинах строится 1100 домов: труда и социальных вопросов РА
С запуска государственного жилищного проекта по строительству в приграничных населенных пунктах было одобрено более 1100 заявок. То есть именно столько домов строится в приграничных общинах.
Об этом, как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами сообщил министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян в ответ на сказаное о непривлекательности жизни в приграничных общинах.
«Когда программа запускалась, у различных СМИ, политических деятелей были определенные сомнения, что люди не решатся строить дома и жить в приграничных населенных пунктах. На данный момент у нас более 1100 подтвержденных заявок. За период чуть менее года в приграничных общинах строится 1100 домов", - сказал министр.
В июне 2022 года правительство утвердило программу государственной поддержки обеспечения доступности жилья для семей в приграничных населенных пунктах Республики Армения на 2022-2024 годы. Позже исполнительная власть продлила госпрограмму по обеспечению доступным жильем семей в приграничных населенных пунктах Армении еще на год, до 31 декабря 2025 года.
В рамках программы бенефициару, получившему ипотечный кредит от банков-партнеров или кредитных организаций с целью строительства индивидуального жилого дома в приграничной сельской местности, оказывается поддержка путем направления государственной помощи на погашение ежемесячной основной суммы и процентов по ипотечному кредиту. Поддержка предоставляется на погашение основной суммы ипотечного кредита в размере 16 млн драмов и по этой линии процентной ставки до 13%.
Подать заявку на участие в программе могут зарегистрированные в органах государственной регистрации актов гражданского состояния супруги, хотя бы один из которых имеет гражданство РА (без ограничения по возрасту и независимо от факта наличия ребенка).