ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունն ազդարարում է լրագրողների համար նախատեսված մասնագիտական փոխանակման ծրագրի երկրորդ փուլի մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությունն հայտարարել է հայ լրագրողների համար նախատեսված փոխանակման ծրագրի երկրորդ փուլի հայտերի ընդունման մեկնարկի մասին։ «Վորլդ լերնինգ» կազմակերպության և լրագրողական ոլորտի առաջատար «Փոյնթեր» ինստիտուտի փոխգործակցությամբ իրականացվող «Լրագրողների մասնագիտական փոխգործակցության հայ-ամերիկյան ծրագրի» շրջանակում հայաստանյան 54 լրագրողներ հնարավորություն կունենան այցելել Միացյալ Նահանգներ՝ մասնակցելու ուսումնական ծրագրերի, որոնք ոչ միայն կբարելավեն ապատեղեկատվության վերհանման, լրագրողական հրապարակումներ պատրաստելու նրանց հմտությունները, այլև կնպաստեն ամերիկացի լրագրողների ու լրատվամիջոցների հետ կապերի հաստատմանը։
«Ապահովելով մասնագիտական կատարելագործման համար անհրաժեշտ ռեսուրսներ և կապեր՝ այս փոխանակման ծրագիրը կխթանի լրագրողների դերը ազատ հասարակության մեջ և կխրախուսի հայ լրագրողներին ու լրատվամիջոցներին ընդունել այնպիսի մոտեցումներ, որոնցով կկարողանան դիմակայել ապատեղեկատվությանը», - ասել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը։
«Լրագրողների մասնագիտական փոխգործակցության ծրագիրը» կազմված է չորս ուսումնահետազոտական փուլերից՝ մասնակիցների հետևյալ կազմով․
- 18 լրագրող տպագիր և առցանց լրատվամիջոցներից (գարուն 2024թ․),
- 16 լրագրող հեռարձակող լրատվամիջոցներից (աշուն 2024թ․)
- 10 խմբագիր (գարուն 2025թ․),
- 10 մեդիա մենեջեր (աշուն 2025թ)։
«Այս ծրագիրը միտված է կայուն ցանց ձևավորել Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի լրագրողների ու լրատվամիջոցների միջև՝ մեկտեղելով միջազգային կրթության ու փոխանակումների ասպարեզում «Վորլդ լերնինգ» կազմակերպության և լրագրողական ոլորտում «Փոյնթեր» ինստիտուտի ունեցած փորձը։ Այս փոխանակման ծրագրերին մասնակցելով՝ հայ լրագրողներն ու մեդիա մասնագետները տուն կվերադառնան նոր գաղափարներով, ընդլայնված մասնագիտական կապերով և հետաքննող լրագրության միջոցով քաղաքացիական հասարակության զարգացման և հասարակության իրազեկման նոր գիտելիքներով», - ասաց «Վորլդ լերնինգի» գլոբալ փոխանակումների գծով մենեջեր Վլադ Սպենսերը։
Փոխանակման ծրագրի բոլոր փուլերում նախատեսվում են թիրախային ուսուցումներ, աշխատարաններ և մենթորների հետ աշխատելու հնարավորություն, որը կշարունակվի նաև ուսումնական փուլն ավարտելուց հետո։ Կընտրվեն 10 մասնակից, որոնք որպես հետազոտող հնարավորություն կունենան հավելյալ մեկ ամիս անցկացնել ԱՄՆ մեդիա կառույցներում։ Ի վերջո, այս 10 մասնակցիներից 4-ն իրենց լրատվամիջոցներով հնարավորություն կունենան ստանալ 20 000 ԱՄՆ դոլար թիրախային աջակցություն՝ ընդունելու այնպիսի մոտեցումներ, որով կկարողանան դիմակայել ապատեղեկատվությանը և խթանել լրագրության դերը ազատ հասարակությունում։
«50 տարի շարունակ «Փոյնթերը» լրագրողների համար ապահովել է անհրաժեշտը։ Մենք ուրախ կլինենք ԱՄՆ մեր գրասենյակներում հյուրընկալել 54 հայ լրագրողների, լսել նրանց պատմությունները, իմանալ նրանց առաջ ծառացած մարտահրավերների մասին՝ հուսալով, որ Հայաստան վերադառնալուց հետո նրանք կկարողանան ավելի լավ ծառայել իրենց լսարանին ու համայնքին», - ասաց «Փոյնթերի» ռազմավարական գործընկերությունների գծով փոխնախագահ Ահարոն Շերոքմենը։
Այս պահին ընդունվում են 2024թ․ հոկտեմբերի 12-ից 26-ը նախատեսվող երկրորդ փուլի հայտերը՝ հեռարձակող լրատվամիջոցների լրագրողներից։ Մանրամասների համար՝ այստեղ։ Այս տարի ավելի ուշ կհայտարարվի նաև հաջորդ փուլերի մեկնարկի մասին։
«Լրագրողների մասնագիտական փոխգործակցության հայ-ամերիկյան ծրագիրը» ֆինանսավորվում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության կողմից և իրականացվում է «Վորլդ լերնինգ» կազմակերպության և Լրագրողական հետազոտությունների «Փոյնթեր» ինստիտուտի կողմից։ Ծրագրի վերաբերյալ մամլո հարցումները կարող եք ուղղել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությանը։

U.S. Embassy in Yerevan Announces Second Professional Exchange Program for Journalists
YEREVAN, 31 MAY, ARMENPRESS. The U.S. Embassy in Yerevan today announced the launch of the application for the second cohort of the exchange program for Armenian journalists. In partnership with World Learning and the Poynter Institute, a global leader in journalism, the U.S.-Armenia Professional Partnership in Journalism (PPJ) Program, will enable 54 Armenian journalists to visit the United States in a training program to improve their understanding of disinformation, strengthen their reporting skills, and cultivate relationships with U.S. journalists and media outlets.
“By providing journalists with the resources and connections to support their professional development, this exchange will promote journalism’s role in a free society and encourage Armenian journalists and media organizations to adopt approaches to build resilience to misinformation,” said U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien
The PPJ Program will include four cohorts of professional fellows:
- 18 print/online journalists (Spring 2024),
- 16 broadcast journalists (Autumn 2024)
- 10 editors (Spring 2025),
- 10 media managers (Autumn 2025).
“The program combines World Learning’s expertise in international education and exchange with Poynter’s expertise in the craft of journalism to foster sustainable networks between U.S. and Armenian journalists and media outlets,” said Vlad Spencer, Manager of Global Exchanges at World Learning. “By participating in these exchanges, Armenian journalists and media professionals will return home with new ideas, expanded professional networks, and increased knowledge of how investigative journalism can advance civil society and inform the public."
Each exchange will feature customized training, workshops, and mentoring opportunities extending past the end of the training. Ten selected fellows will be placed for fellowships with U.S. media organizations for an additional month. Finally, $20,000 in targeted assistance will be awarded to four of the 10 fellows’ media organizations in Armenia to adopt approaches to build resilience to misinformation and promote journalism’s role in a free society.
“For 50 years, Poynter has delivered for journalists the things they need at the moment they need them," said Aaron Sharockman, Poynter's Vice President for Sales and Strategic Partnerships. "We are so excited to welcome 54 Armenian journalists to our offices in the United States, to hear their stories and their challenges, and to hopefully send them back to their newsrooms better equipped to serve their audiences and community."
Applications are now open for broadcast journalists to apply for the second cohort, scheduled to take place from October 12-26, 2024. For more information, visit https://www.worldlearning.org/program/u-s-armenia-professional-partnership-in-journalism-program. Additional opportunities to apply for the exchange will be announced later this year.
The U.S.-Armenia Professional Partnerships in Journalism program is funded by the U.S. Embassy in Yerevan and implemented by World Learning and the Poynter Institute for Media Studies. For press inquiries on the PPJ Program, please contact the U.S. Embassy in Yerevan.