Սևանա լճի մակարդակը մայիս ամսին բարձրացել է 20 սանտիմետրով
ԳԱՎԱՌ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սեւանա լճի մակարդակը 2024 թվականի ապրիլի 30-ից մայիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում բարձրացել է 20 սանտիմետրով։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից, 2024 թվականի մայիսի 30-ի դրությամբ Սևանա լիճը ծովի մակերևույթից գտնվել է 1900 մետր 55 սանտիմետր բարձրության վրա, ինչը 9 սանտիմետրով բարձր է մնում նախորդ տարվա նույն օրվա և 20 սանտիմետրով բարձր՝ այս տարվա ապրիլի 30-ին գրանցված նիշից։
Այս տարվա հունվարից մինչ մայիսի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Արփա-Սևան թունելային ջրատարով Սևանա լիճ է տեղափոխվել 113 միլիոն 180 հազար խորանարդ մետր ջուր։

Уровень воды в озере Севан в мае повысился на 20 сантиметров
Как сообщили “Арменпресс” в Центре гидрометеорологии и мониторинга Министерства окружающей среды РА, по состоянию на 30 мая 2024 года уровень воды в озере Севан находился на отметке 1900 метров 55 сантиметров над уровнем моря, что на 9 сантиметров выше показателя, зафиксированного в тот же день прошлого года, и на 20 сантиметров выше показателя, зафиксированного 30 апреля этого года.
В период с января по 30 мая этого года по туннельному каналу Арпа-Севан в озеро Севан посупило 113 миллионов 180 000 кубометров воды.