Հեղեղումների հետևանքով Քարկոփ բնակավայրն ամբողջությամբ ջրածածկ է․ ՏԿԵ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լոռու մարզի Տաշիր, Փամբակ համայնքների տարբեր բնակավայրերում, Ալավերդի խոշորացված համայնքում, Տավուշի մարզի Դիլիջան, Իջևան և Նոյեմբերյան համայնքների տարբեր բնակավայրերում մի շարք ավերածություններ կան տեղի ունեցած հեղեղումների հետևանքով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության նիստին այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը՝ամփոփելով արտակարգ իրավիճակի կառավարման օպերատիվ շտաբի աշխատանքները։
«Մասնավորապես, ամենամեծ ավերածությունը դիտվել է Ալավերդու Սանահին թաղամասում․ ունենք բազմաթիվ ջրածածկ տարածքներ, շենքեր-շինություններ։ Դեբեդ գետի հունով ներքև արդեն ամենամեծ վնասված բնակավայրը Քարկոփն է։ Ամբողջ գյուղը ջրածածկ է, ամբողջ գյուղը տարհանված է։ Միայն երեկ արդեն հնարավոր էր այնտեղ աշխատել։ Երեկ մոտ 30 փրկարար է աշխատել, այսօր մոտ 100 փրկարար է աշխատում»,- ասաց նախարարը։
Սանոսյանի խոսքով՝ շատ մեծ վնասներ կան Այրում կայարանում, երկաթգծի տարբեր կայարաններում և դեպի Բագրատաշեն ամբողջ գետի հունով այգիներ, շինություններ, հասարակական տարբեր օբյեկտներ վնասվել են։

Karkop is under the water-Sanosyan
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. In various settlements of Tashir, Pambak communities of Lori, in Alaverdi enlarged community, in various settlements of Dilijan, Ijevan and Noyemberyan communities of Tavush, there are a number of devastations as a result of the floods, said Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan, said at the government session, summarizing the work of the emergency management operational staff.
"Particularly, the biggest devastation was observed in Sanahin,Alaverdi: we have many water-covered areas, buildings. Karkop is the most damaged settlement along the entire riverbed of Debed. The whole village is under the water and the whole village has been evacuated. Only yesterday it was already possible to work there. Yesterday, approximately 30 rescuers worked, today approximately 100 rescuers are working," said the minister.
According to Sanosyan, there is a lot of damage at the Ayrum station and at the various railway stations also, along the entire riverbed to Bagratashen, gardens, buildings, and various public facilities have been damaged.
"Part of the damage is not visible, because the settlement is still under the water," added Sanosyan.