Սահմանազատված հատվածներում ապահովված է անվտանգության հնարավոր ամենաբարձր երաշխիքը. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այն հատվածներում, որտեղ Ադրբեջանի հետ սահմանը սահմանազատվել է, ապահովված է անվտանգության հնարավոր ամենաբարձր երաշխիքը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վստահեցրեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով լրագրողների հարցերին:
Նա ընդգծեց, որ ժամանակակից աշխարհում չկա անվտանգության ավելի գործուն երաշխիք, քան սահմանազատված սահմանը:
«Եթե որևէ մեկը կասի, որ երկրագնդի վրա կա ավելի գործուն անվտանգության երաշխիք, քան սահմանազատված սահմանը, դրան պետք է չհավատաք: Հետևաբար, այն հատվածներում, որտեղ ունենք սահմանազատված սահման, ապահովված է անվտանգության ամենաբարձր հնարավոր երաշխիքը»,–ասաց Փաշինյանը:
2024 թվականի մայիսի 24-ից Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերը ստանձնել են Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի Տավուշի մարզի Բերքաբեր բնակավայրի 1,9 կմ, Ոսկեպար և Բաղանիս բնակավայրերի 4,9 կմ սահմանազատված հատվածների պահպանությունը։ Պետական սահմանի Կիրանց բնակավայրի 5,8 կմ սահմանազատված հատվածի պահպանությունը, մինչև 2024 թվականի հուլիսի 24-ը, կիրականացվի անցումային սխեմայով:

EREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. In the areas where the border with Azerbaijan has been demarcated, the highest possible security guarantee is ensured.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, addressing the journalists' questions.
He emphasized that in the modern world there is no more effective security guarantee than a demarcated border.
"If someone says that there is a more effective security guarantee on earth than a demarcated border, you should not believe it. Therefore, in those areas where we have a demarcated border, the highest possible guarantee of security is ensured," said Pashinyan.
From May 24, 2024, the border guard troops of the National Security Service of the Republic of Armenia protected of 1.9 km of Berkaber settlement, 4.9 km of Voskepar and Baghanis settlements of the state border of the Republic of Armenia. Protection of the 5.8 km demarcated section of the Kirants settlement of the state border until July 24, 2024 will be carried out in a transitional scheme.