Կառավարությունը 300 միլիոն դրամ է հատկացնում հեղեղումներից տուժած համայնքներում հրատապ խնդիրների լուծման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել ընդհանուր 300 միլիոն դրամ հատկացնել Տավուշի և Լոռու մարզերին հեղեղումներից տուժած համայնքներում հրատապ խնդիրների լուծման համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության համապատասխան որոշումը՝ կից հավելվածներով, հրապարակվել է e-gov.am կայքում։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն էլ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ 300 միլիոն դրամն օգտագործվելու է առաջին անհրաժեշտության խնդիրները լուծելու համար։ «Այս գումարը նախատեսված է մի շարք հրատապ աշխատանքներ իրականացնելու համար։ Գումարները պարբերաբար կավելացվեն, իսկ ընդհանուր ծախսերի մասին դեռ վաղ է խոսել։ Խոսքը միլիարդավոր դրամների մասին է»,- մանրամասնել է Գնել Սանոսյանը։
Մայիսի 26-ին հորդառատ անձրևների հեղեղումներ էին առաջացել Տավուշի և Լոռու մարզերի մի շարք համայնքներում՝ պատճառելով հսկայական նյութական կորուստներ, առաջացնելով ճանապարհների և կամուրջների փլուզումներ։ Հեղեղումների հետևանքով զոհվել է 4 մարդ։

Government allocates 300 million drams to the Tavush and Lori regions to address urgent problems
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. The Armenian government has decided to allocate a total of 300 million drams to the Tavush and Lori regions to address urgent problems in communities affected by floods. The relevant decision of the Armenian Government was published on the website e-gov.am.
Armenian Minister of Territorial Management and Infrastructures Gnel Sanosyan said in an interview to Public TV that 300 million drams will be used to solve urgent needs. "This money is intended for carrying out a number of urgent cases. The amounts will be added regularly, and it is still too early to talk about the total costs. We are talking about billions of drams," Gnel Sanosyan explained.
On May 26, due to heavy rains, floods occurred in a number of communities in Tavush and Loriregions, causing huge material losses, causing the collapse of roads and bridges. As a result of the floods, the number of victims has reached 4.