Դեբեդ և Աղստև գետերի ավազաններում դիտվել է ջրի մակարդակի նվազում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դեբեդ և Աղստև գետերի ավազաններում 2024 թվականի մայիսի 27-ի ժամը 08։00-ի դրությամբ 2024 թվականի մայիսի 26-ի 08։00-ին դիտված ջրի մակարդակի համեմատ դիտվել է ջրի մակարդակների նվազում. Դեբեդ գետի Այրում դիտակետում՝105 սմ-ով, Ձորագետ գետում` 70 սմ-ով, Փամբակ գետում՝ 50 սմ-ով, Տաշիր գետում՝ 57 սմ-ով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
Աղստև գետի ավազանում Դիլիջան դիտակետում ջրի մակարդակը 2024 թվականի մայիսի 27-ի ժամը 08։00-ի դրությամբ մայիսի 26-ի 08։00-ին դիտված մակարդակի համեմատ նվազել է 50 սմ-ով։
Աղստև գետի Իջևան դիտակետում ջրի մակարդակը մայիսի 27-ի 08։00-ի դրությամբ մայիսի 26-ի 08։00-ին դիտված մակարդակի համեմատ բարձրացել է 35 սմ-ով, սակայն մայիսի 26-ի ժամը 20։00-ին դիտված մակարդակի համեմատ նվազել է 30 սմ-ով։
Կիրանց գետի ավազանում 2024 թվականի մայիսի 27-ին ժամը 08։00-ին դիտված ջրի մակարդակը մայիսի 26-ի 08։00-ի մակարդակի համեմատ նվազել է 125 սմ-ով։
Ինչ վերաբերում է թափված տեղումների քանակին՝ մայիսի 25-ի ցերեկը և 26-ի գիշերը Լոռիում ու Տավուշում դիտվել է 40-54մմ անձրև, իսկ 26-ի ցերեկը և 27-ի գիշերը տեղումների քանակը կազմել է 2-7մմ, որը 38-47մմ պակաս է նախորդ օրը դիտված տեղումների քանակից։

Water levels drop in Debed and Aghstev river basins
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. As of May 27, 2024, at 08:00, a decrease in water levels compared to the levels observed on May 26, 2024, at 08:00, was recorded in the Debed and Aghstev river basins. Specifically, the water level in the Debed River at the Ayrum observation station decreased by 105 cm, in the Dzoraget River by 70 cm, in the Pambak River by 50 cm, and in the Tashir River by 57 cm, reported Armenian Ministry of Environment.
As of 08:00 on May 27, 2024, the water level at the Dilijan observation point in the Aghstev river basin has decreased by 50 cm compared to the level observed at 08:00 on May 26, 2024.
The water level observed at 08:00 on May 27, 2024, in the Kirants river basin has decreased by 125 cm compared to the level at 08:00 on May 26.
As for the amount of precipitation, on the afternoon of May 25 and the night of May 26, 40-54 mm of rain was observed in Lori and Tavush. On the afternoon of May 26 and the night of May 27, the amount of precipitation was 2-7 mm, which is 38-47 mm less than the amount observed the previous day.