Դեբեդ և Աղստև գետերի ավազաններում դիտվել է ջրի մակարդակի նվազում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դեբեդ և Աղստև գետերի ավազաններում 2024 թվականի մայիսի 27-ի ժամը 08։00-ի դրությամբ 2024 թվականի մայիսի 26-ի 08։00-ին դիտված ջրի մակարդակի համեմատ դիտվել է ջրի մակարդակների նվազում. Դեբեդ գետի Այրում դիտակետում՝105 սմ-ով, Ձորագետ գետում` 70 սմ-ով, Փամբակ գետում՝ 50 սմ-ով, Տաշիր գետում՝ 57 սմ-ով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը։
Աղստև գետի ավազանում Դիլիջան դիտակետում ջրի մակարդակը 2024 թվականի մայիսի 27-ի ժամը 08։00-ի դրությամբ մայիսի 26-ի 08։00-ին դիտված մակարդակի համեմատ նվազել է 50 սմ-ով։
Աղստև գետի Իջևան դիտակետում ջրի մակարդակը մայիսի 27-ի 08։00-ի դրությամբ մայիսի 26-ի 08։00-ին դիտված մակարդակի համեմատ բարձրացել է 35 սմ-ով, սակայն մայիսի 26-ի ժամը 20։00-ին դիտված մակարդակի համեմատ նվազել է 30 սմ-ով։
Կիրանց գետի ավազանում 2024 թվականի մայիսի 27-ին ժամը 08։00-ին դիտված ջրի մակարդակը մայիսի 26-ի 08։00-ի մակարդակի համեմատ նվազել է 125 սմ-ով։
Ինչ վերաբերում է թափված տեղումների քանակին՝ մայիսի 25-ի ցերեկը և 26-ի գիշերը Լոռիում ու Տավուշում դիտվել է 40-54մմ անձրև, իսկ 26-ի ցերեկը և 27-ի գիշերը տեղումների քանակը կազմել է 2-7մմ, որը 38-47մմ պակաս է նախորդ օրը դիտված տեղումների քանակից։

В бассейнах рек Дебед и Агстев наблюдается снижение уровня воды
По положению на 08:00 утра 27 мая 2024 г. в бассейнах рек Дебед и Агстев наблюдается относительное снижение уровня воды (в сравнении с уровнем воды в 08:00 26 мая).
На наблюдательном пункте Айрум реки Дебед уровень воды понизился на 105 см, реки Дзорагет на 70 см, реки Памбак на 50 см, реки Ташир на 57 см.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в распространенном Министерством окружающей среды РА сообщении.
На наблюдательном пункте Дилижана в бассейне реки Агстев уровень воды по положению на 08:00 27 мая (в сравнении с положением на 08:00 26 мая) понизился на 50 см.
В бассейне реки Киранц в 08:00 27 мая уровень воды (в сравнении с уровнем на 08:00 26 мая) понизился на 125 см.
Что касается количества выпавших осадков, то днем 25-го и ночью 26-го мая в Лори и Тавуше наблюдалось 40-54 мм осадков в виде дождя, а днем 26-го и ночью 27-го количество осадков составило 2-7 мм, что на 38-47 мм меньше количества осадков, наблюдавшегося накануне