Կառավարությունը մտադիր է «Զվարթնոց» օդանավակայանում նոր տերմինալ կառուցել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում նոր տերմինալ կառուցելու շուրջ այս պահին բանակցություններ են ընթանում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե կառավարությունը ի՞նչ քայլեր է ձեռնարկում «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ուղևորահոսքերը կառավարելու ուղղությամբ։
««Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի գործող տերմինալը չի բավարարում ուղևորների հոսքը սպասարկելու համար։ Համաձայն եմ, որ լավարկման անհրաժեշտություն կա և, անկեղծ ասած, մեր տպավորությամբ՝ անընդհատ լավարկվում են հոսքերի կառավարման հարցերը, բայց դա բավարար չէ։ Պետք է նոր տերմինալ կառուցվի։ Նոր տերմինալի կառուցման շուրջ այս պահին բանակցություններ են ընթանում։ Բանակցությունները բավականին բարդ են, որովհետև կարծում ենք, որ գործող պայմանագրով կոնսեցիոն հարաբերությունները շարունակելն անհնար է, որովհետև կան պարամետրեր, որոնք այսօրվա իրականության մեջ Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի են»,- ասաց փոխվարչապետը։
Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ նոր տերմինալի նախագիծը և էսքիզը կան, բայց պայմանագրի այլ դրույթների հետ կապված քննարկումները շարունակվում են։
«Կարծում եմ, որ նոր ներդրում իրականացնելու և կոնսեցիոն հարաբերությունները ընդլայնելու վերաբերյալ ինդիկատիվ պայմանները մեկ ամիս հետո կամփոփվեն։ Ներդրման չափը կազմում է մոտ 450 միլիոն եվրո»,- եզրափակեց Գրիգորյանը։

Правительство намерено построить новый терминал в аэропорту Звартноц
На данный момент ведутся переговоры о строительстве нового терминала в международном аэропорту Звартноц.
Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании сказал вице-премьер Мгер Григорян, отвечая на вопрос, какие шаги предпринимает правительство для управления пассажиропотоками в международном аэропорту Звартноц.
“Существующего терминала международного аэропорта Звартноц недостаточно для обслуживания пассажиропотока. Я согласен, что есть необходимость в улучшении и, честно говоря, по нашему впечатлению, вопросы управления потоками постоянно совершенствуются, но этого недостаточно. Должен быть построен новый терминал. В настоящее время ведутся переговоры о строительстве нового терминала. Переговоры достаточно сложные, поскольку мы считаем, что продолжать концессионные отношения в рамках действующего соглашения невозможно, поскольку существуют параметры, неприемлемые в сегодняшних реалиях для Республики Армения”, - сказал вице-премьер.
Григорян сообщил, что проект и эскиз нового терминала уже готовы, но обсуждения других положений контракта продолжаются.
“Думаю, что индикативные условия для реализации новых инвестиций и расширения концессионных отношений будут подведены примерно через месяц. Сумма инвестиций составляет около 450 млн евро”, - заключил Григорян.