«Երեխաների հատուկ ստեղծագործական կենտրոն»-ն իրականացնում է «Կամավորի ներառական դպրոց» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ «Երեխաների հատուկ ստեղծագործական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը 2024 թ. մայիսից իրականացնում է «Կամավորի ներառական դպրոց» ծրագիրը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ծրագիրը մեկնարկել է ս.թ. մայիսի 6-ից Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտում, իսկ մայիսի 13-22-ն այն կիրականացվի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջում:
Վերոնշյալ 2 միջոցառումներին մասնակցել է շուրջ 60 կամավոր:
«Կամավորի ներառական դպրոց» ծրագիրը նախատեսված է մշակույթի ոլորտում կամավորական գործունեություն ու կամավոր աշխատանք իրականացնող անձանց համար: Ծրագրի շնորհիվ մասնակիցները ձեռք են բերում համապատասխան գիտելիքներ և հմտություններ հաշմանդամություն ունեցող անձանց հետ աշխատելու համար: Ծրագիրը կնպաստի հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալ-մշակութային կյանքում լիարժեք ներգրավվածության ապահովմանը կամավորների միջոցով:
Ծրագրի շրջանակում ներառական ոլորտի առաջատար մասնագետները ներգրավմամբ կազմակերպվում են դասընթացներ, վարպետության դասեր, այլ նպատակային միջոցառումներ, իրականացվում են հանդիպումներ Հայաստանում գործող մի շարք ներառական փառատոների, ծրագրերի ղեկավարների և հաշմանդամություն ունեցող արվեստագետների հետ:

Специальный творческий центр детей реализует программу “Инклюзивная школа волонтера”
Специальный творческий центр детей при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения с мая 2024 года реализует программу “Инклюзивная школа волонтера”.
Как передает “Арменпресс”, программа с 6 мая проходила в Ереванском государственном институте театра и кино, а с 13 по 22 мая - будет проходить в Государственном колледже культуры и искусств им. Шарля Азнавура.
В них примут участие около 60 волонтеров.
Программа “Инклюзивная школа волонтера” предназначена для лиц, осуществляющих волонтерскую деятельность в сфере культуры. Участники смогут приобрести соответствующие знания и навыки для работы с людьми с ограниченными возможностями. Программа поможет волонтерам полноценно вовлекать людей с ограниченными возможностями в социально-культурную жизнь.
В рамках программы с привлечением ведущих специалистов инклюзивной сферы организуются курсы, мастер-классы, другие целевые мероприятия, проводятся встречи с участниками действующих в Армении инклюзивных фестивалей, руководителями программ и людьми с ограниченными возможностями.