ՎԶԵԲ-ը 10 մլն եվրո վարկ և 2 մլն եվրո դրամաշնորհ է հատկացնում Սյունիքի մարզում մաքսային և լոգիստիկ կենտրոնի կառուցմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 10 միլոն եվրո վարկ է տրամադրումՀայաստանին՝ Սյունիքի մարզում մաքսային և լոգիստիկ կենտրոնի կառուցումը ֆինանսավորելու նպատակով։ Բանկը նաև 2 միլիոն եվրո դրամաշնորհ կտրամադրի Բաժնետերերի հատուկ հիմնադրամի (SSF) միջոցներից՝ ծրագիրը համաֆինանսավորելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից։
«Երկրում նոր լոգիստիկ և մաքսային կենտրոնը կբարձրացնի մաքսազերծման ծառայությունների արդյունավետությունը և կօգնի բավարարել առևտրի ծավալների մեծացմամբ պայմանավորված ավելացված պահանջարկը։ Կենտրոնի նպատակն է «մեկ պատուհան» ապահովել, որն էապես կկրճատի մաքսային ձևակերպումների համար պահանջվող ժամանակը` շրջանառությունը հեշտացնելով՝ ի նպաստ ծառայություններից մասնավոր օգտվողների։ Ավելին, կենտրոնը կկառուցվի էներգաարդյունավետության միջազգային ստանդարտների համաձայն և կլինի երկրում առաջին պետական մարմիններից մեկը, որը կորակվի որպես «կանաչ շենք»»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրերը ստորագրվել են մայիսի 14-ին Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի և ՎԶԵԲ փոխնախագահ Մատեո Պատրոնեի կողմից՝ ՎԶԵԲ Տարեկան հանդիպման և Գործարար համաժողովի շրջանակներում՝ Երևանում։
«Ծրագիրը փախստականների ճգնաժամին ՎԶԵԲ-ի արձագանքման մաս է կազմում և ներառում է փախստականների ինտեգրման ծրագիրը։ Ծրագիրը՝Թայվան բիզնես – ՎԶԵԲ տեխնիկական համագործակցության հիմնադրամիաջակցությամբ, 150 փախստականների կօգնի ձեռք բերել հմտություններ և հավաստագրում անցնել, որը նրանց անհրաժեշտ է՝ Հայաստանի պետական և մասնավոր հատվածներում՝ մաքսային և լոգիստիկ ոլորտներում, աշխատանքի ընդունվելու նպատակով որակավորված թեկնածու դառնալու համար։
Կարևորն այն է, որ Սյունիքում նոր մաքսային կենտրոնը կհամապատասխանի Սիսիան-Քաջարան նոր ճանապարհի կառուցման պլաններին՝ Սյունիքի մարզի և Երևանի միջև կապակցվածությունն ուժեղացնելու նպատակով:
ՎԶԵԲ-ը հավատարիմ է մնում Հայաստանի լոգիստիկ ենթակառուցվածքի զարգացմանը՝ վերջինիս առևտրային և տարածաշրջանային կապակցվածությունն ուժեղացնելու նպատակով։
ՎԶԵԲ-ն ամենամեծ ինստիտուցիոնալ ֆինանսավորողներից մեկն է Հայաստանում։ Վերջին հինգ տարիների ընթացքում ՎԶԵԲ-ը երկրում կատարել է640 միլիոն եվրոյի ներդրում՝ աջակցելով մասնավոր հատվածի զարգացմանը, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, վերականգնվող էներգիայի արտադրությանը և գյուղական շրջաններում թվայնացմանը»,- հայտնում են ՎԶԵԲ-ից։
Նշվում է, որ մինչ օրս ՎԶԵԲ-ը Հայաստանում ներդրել է 2․1 մլրդ եվրոյից ավելի գումար՝ 211 ծրագրերի շրջանակներում։

ЕБРР предоставит Армении кредит в 10 млн евро и грант в 2 млн евро для создания таможенно-логистического центра в Сюнике
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставляет Армении кредит в размере 10 млн евро для финансирования строительства таможенно-логистического центра в Сюникской области. Банк также предоставит инвестиционный грант в размере 2 млн евро через Специальный фонд акционеров для совместного финансирования проекта.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ЕБРР, новый логистический и таможенный центр страны повысит эффективность услуг таможенного оформления и поможет удовлетворить растущий спрос на фоне недавнего увеличения объемов торговли. Целью проекта является создание единого окна, которое может значительно сократить время обработки, облегчая оборот в пользу пользователей из частного сектора. Более того, центр будет построен в соответствии с международными стандартами энергоэффективности и станет одним из первых общественных сооружений страны, получивших квалификацию «зеленого здания».
Соглашения о кредите и гранте подписали сегодня министр финансов Армении Ваге Ованнисян и вице-президент ЕБРР Маттео Патроне на ежегодном собрании и бизнес-форуме ЕБРР в Ереване.
Проект является частью программы ЕБРР по реагированию на кризисные ситуации с беженцами и включает в себя программу интеграции беженцев. Программа, поддерживаемая Фондом технического сотрудничества Тайваньского бизнеса и ЕБРР, поможет до 150 беженцам получить навыки и сертификаты, необходимые им для того, чтобы стать квалифицированными кандидатами для работы в таможне и логистике в государственном и частном секторах Армении.
Важно отметить, что новый таможенный центр в Сюнике будет соответствовать планам строительства новой дороги Сисиан-Каджаран, чтобы улучшить сообщение между Сюникской областью и Ереваном.
ЕБРР по-прежнему привержен развитию логистической инфраструктуры Армении для расширения ее торговли и региональных связей.
ЕБРР является одним из крупнейших институциональных финансистов в Армении. За последние пять лет Банк инвестировал в страну 640 млн евро, поддерживая развитие частного сектора, улучшение инфраструктуры, производство возобновляемой энергии и цифровизацию сельских районов.