«Ավրորա» մրցանակին է արժանացել կոնգոյացի բժիշկ և իրավապաշտպան Դենիս Մուկվեգեն
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ութերորդ մրցանակը շնորհվել է Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում գործող իրավապաշտպան, գինեկոլոգ, բժիշկ Դենիս Մուկվեգեին:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության տարածած հաղորդագրությունից: Աշխարհում մարդասիրական կարիքների համար ֆինանսավորման անհրաժեշտության աճի համատեքստում «Ավրորա» մրցանակի 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար պարգեւը կուղղվի համայնքներում մարդասիրական գործունեություն իրականացնող անհատների աջակցությանը:
Դենիս Մուկվեգեն Կոնգոյի «Փանզի» հիվանդանոցի եւ հիմնադրամի նախագահն է, որը հիմնադրել է 1999 թվականին՝ մայրական առողջության եւ մայրական մահացության համակարգային խնդիրը լուծելու նպատակով: Շարունակվող հակամարտության եւ պատերազմից բխող առողջապահական կարիքների պայմաններում՝ հիվանդանոցը դարձել է հակամարտությունների ժամանակ սեռական բռնության ենթարկվածների բուժման առաջատար կենտրոններից մեկն աշխարհում:
Երեք ժամ տեւած փակ քննարկումից հետո «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովը հրապարակեց իր որոշումը՝ արժանին մատուցելով բժիշկ Մուկվեգեին՝ խիզախ աշխատանքի եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությանը ցուցաբերած նվիրումի համար: Դափնեկիրն ստանում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ եւ նվիրատվության շղթան շարունակելու բացառիկ հնարավորություն՝ աջակցելով համայնքային առաջնորդներին, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց:
«Բժիշկ Մուկվեգեն իր կյանքը նվիրել է ոչ միայն սեռական բռնության դաժանությունից տուժած կանանց եւ աղջիկների խնամքին, այլեւ անկոտրում պայքար մղել նրանց իրավունքների պաշտպանության համար»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը՝ ընդգծելով, որ «Ավրորայի» համար պատիվ է աջակցել բժիշկ Մուկվեգեին՝ իր առաքելության իրագործման ճանապարհին, որն է՝ օգնել կարիքավորներին, արդարություն պահանջել պատերազմում սեռական բռնության զոհերի համար եւ պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
Հիվանդանոցի ստեղծումից ի վեր բժիշկ Մուկվեգեն եւ նրա թիմն օգնել են Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում սեռական բռնությունից տուժած ավելի քան 80.000 մարդու: Հիվանդանոցում բուժում են ոչ միայն նրանց ֆիզիկական վերքերը, այլեւ տրամադրում իրավական աջակցություն, սոցիալ-տնտեսական վերաինտեգրում եւ սոցիալ-հոգեբանական ծառայություններ: Բժիշկ Մուկվեգեն չի ընկրկել կանանց պաշտպանության եւ սեռական բռնության մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու գործում՝ դեմ դուրս գալով նաեւ Կոնգոյի կառավարությանը եւ Կոնգոյի արեւելյան հատվածը պաշարած զինված խմբերին: 2018 թվականին նա արժանացել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի։
«Բժիշկ Մուկվեգեն մարմնավորում է մարդասիրության ոգին՝ անխոնջ պայքար մղելով սեռական բռնությունը` որպես պատերազմի զենք, վերացնելու համար: Նրա՝ բռնությունից տուժածներին հուսահատությունից հանելու եւ նրանց դեպի ավելի լավ ապագա ուղեկցելու հաստատակամությունն իսկապես տպավորիչ է: Որպես 2024 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ բժշկելու եւ կարեկցելու նրա ունակությունն ու անցած ճանապարհը շարունակում է ոգեշնչել մեզ բոլորիս», - նշել է «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին։
Դենիս Մուկվեգեն Լոս Անջելեսում ընդունել է «Ավրորա» մրցանակն ի պատիվ աշխարհի բոլոր այն մարդկանց, որոնք պայքարում են հանուն գենդերային հավասարության եւ ընդդեմ բռնաբարության՝ որպես պատերազմի զենքի:
«Այս պահին ես մտածում եմ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի զորության մասին, որի օրինակն են այն բազմաթիվ կանայք, որոնց բուժել եմ: Ծայրահեղ բռնության ենթարկվելուց հետո էլ այս կանայք նորից ոտքի են կանգնում եւ ոչ միայն վերագտնում են իրենց ուժերը, այլեւ օգնության ձեռք մեկնում կարիքավորներին: Ես հիշում եմ մի հիվանդի, որի դեպքը խորապես ազդել էր մեր ողջ անձնակազմի վրա: Բուժվելուց հետո նա վերապատրաստվեց որպես բուժքույր: Ասաց, որ դա անում է, քանի որ ցանկանում է օգնել իր նմաններին»,- նշել է դոկտոր Մուկվեգեն:
2024 թ. խոշոր հակամարտություններն ի հայտ են բերել զանգվածային կարիքներ. ըստ ՄԱԿ-ի՝ այս տարի մոտ300 միլիոն մարդ մարդասիրական օգնության կարիք կունենա: Աշխարհում գրեթե յուրաքանչյուր հինգերորդ երեխան ապրում է հակամարտության գոտում կամ փախչում այնտեղից:
«Այսօր վճռորոշ մի պահ է՝ մեր ուշադրությունն ու ռեսուրսները նվիրելու այն անհատներին, որոնք վտանգում են սեփական կյանքը՝ հոգալու նրանց մասին, ովքեր տառապում են: Բժիշկ Մուկվեգեն եւ շատ ուրիշներ իրենց արտասովոր խիզախությամբ եւ նվիրվածությամբ ոգեշնչում են մեզնից յուրաքանչյուրին ստեղծելու մի աշխարհ, որտեղ մենք ընդունում ենք մարդկայնության համընդհանուր արժեքները եւ գործում դրանց համահունչ»,- ասել է ընտրող հանձնաժողովի անդամ եւ Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Լուիզ Ռիչարդսոնը:
«Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությանը ներկա հյուրերը փառաբանել են նաեւ «Ավրորայի» մյուս երկու հերոսներին՝ իրավապաշտպան Աբդուլհադի ալ-Խավաջային, որն անվեհեր պաշտպանել է ամենախոցելի համայնքների իրավունքները Բահրեյնում ու Մերձավոր Արեւելքի եւ Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանում, եւ իրանցի հայտնի իրավապաշտպան Նասրին Սոթուդեին:

YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. The eighth Aurora Prize for Awakening Humanity was awarded Thursday evening to Dr. Denis Mukwege, a world-renowned gynecological surgeon and human rights activist from the Democratic Republic of the Congo (DRC), according to a statement from Aurora humanitarian initiative.
Dr. Mukwege is the president of Panzi Hospital and Foundation in the DRC, which he founded in 1999 to address the systemic issue of maternal healthcare and maternal mortality. Amidst ongoing conflict and critical healthcare needs stemming from war, the hospital has become one of the world’s preeminent treatment centers for survivors of sexual violence in conflict.
In recognition of his courageous work and dedication to improving human rights for all, the Aurora Prize Selection Committee revealed their decision after conferring during a three-hour closed session. The Laureate receives a $1,000,000 award and a chance to continue the cycle of giving by supporting local grassroots leaders helping people in need.
“Dr. Mukwege has dedicated his life not only to caring for women and girls suffering from the brutality of sexual violence, but also fiercely advocating for their rights,” said Dr. Noubar Afeyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative. “Aurora is honored to support Dr. Mukwege’s mission to help those in need, demand justice for the victims of sexual violence in war, and bring the perpetrators to justice.”
Dr. Mukwege and his staff have helped to care for more than 80,000 survivors of sexual violence since the hospital’s inception. The hospital not only treats survivors with physical wounds, but also provides legal aid, socio-economic reintegration, and psychosocial services to its patients. Dr. Mukwege has been fearless in his efforts to increase protections for women and to advocate that those responsible for sexual violence be brought to justice, including the Congolese government and militia groups laying siege to eastern DRC. He was awarded the Nobel Peace Prize in 2018.
“Dr. Mukwege embodies the very spirit of humanitarianism, tirelessly advocating for a society where sexualized violence as a weapon of war is eliminated. His unwavering commitment to lifting survivors from despair and leading them onto the path towards a better future is truly moving,” said Lord Ara Darzi, Chair of the Aurora Prize Selection Committee and Co-Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London. “As the 2024 Aurora Prize Laureate, his legacy of healing and compassion continues to inspire us all.”
On Thursday evening, Mukwege accepted the Aurora Prize in Los Angeles in honor of all the people in the world who are working to fight for gender equality and against rape as a weapon of war.
“At this moment, I reflect on the power of Gratitude in Action exemplified by so many of the women I’ve treated. These women stand up again after being subjected to extreme violence, and not only reclaim their own strength, but also extend a helping hand to others in need. I recall one patient whose case deeply affected our staff. After she was treated, she trained to become a nurse. She said she was doing it because she wanted to aid others like her,” stated Dr. Mukwege.
In 2024, major conflicts have driven massive humanitarian needs, with the UN Office for Coordination of Humanitarian Affairs estimating 300 million people will need aid this year. Almost one child in every five around the world is living in or fleeing from conflict zones.
“We are meeting today at a crucial time to dedicate our attention and resources to individuals risking their lives to care for those who are suffering,” said Dame Louise Richardson, a member of the Selection Committee and president of the Carnegie Corporation of New York. “Dr. Mukwege and so many others, through their extraordinary courage and commitment, inspire each of us to create a world where we recognize and act on our shared humanity.”
Guests at the Aurora Prize Ceremony also honored the contributions of two other shortlisted Aurora Humanitarians:Abdulhadi Al-Khawaja, a human rights advocate who has been fearlessly defending the most vulnerable communities in Bahrain and the MENA region, and Nasrin Sotoudeh, a prominent Iranian human rights defender.