Իրանում հերքել են Թեհրանի օդային տարածքով թռիչքների արգելման մասին տեղեկատվությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանական Mehr լրատվական գործակալությունը հերքել է այն տեղեկատվությունը, թե իբր, վկայակոչելով Իսլամական Հանրապետության պաշտպանության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Աշտիյանիին, հաղորդել է զորավարժությունների պատճառով Թեհրանի օդային տարածքի փակման մասին։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
«Մի շարք արտասահմանյան զանգվածային լրատվամիջոցներ պնդել են, որ Mehr լրատվական գործակալությունը, վկայակոչելով պաշտպանության նախարարին, հայտնել է, թե Թեհրանի օդային տարածքով բոլոր թռիչքները կդադարեցվեն տեղական ժամանակով ժամը 00:00-ից՝ զորավարժանքների պատճառով: Այդ տեղեկատվությունը սխալ է, Mehr լրատվական գործակալությունը նման նորություններ չունի»,- ասված է հաղորդագրության մեջ, որը հրապարակվել է Mehr-ի X-ի արաբալեզու էջում:
Ապրիլի լույս 11-ի գիշերը Reuters գործակալությունը հանդես է եկել պնդմամբ, թե Mehr-ը, վկայակոչելով Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին, հաղորդել է տեղական ժամանակով կեսգիշերից Թեհրանի օդային տարածքով բոլոր թռիչքների դադարեցման մասին՝ զորավարժությունների անցկացման պատճառով։ Որոշ ժամանակ անց Reuters-ը տեղեկացրել է, թե Իրանի գործակալությունը X-ում ջնջել է համապատասխան հաղորդագրությունը և հերքել դրա հրապարակման փաստը։

Иран опроверг информацию о запрете полетов над Тегераном по причине военных учений
Иранское информационное агентство «Mehr» опровергло информацию о том, что оно якобы со ссылкой на министра обороны Исламской Республики Мохаммада Резу Аштияни сообщило о закрытии воздушного пространства Тегерана из-за военных учений. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
«Ряд иностранных СМИ утверждали, что информационное агентство Mehr сообщило со ссылкой на министра обороны о том, что все полеты над Тегераном будут приостановлены с 00:00 по местному времени из-за военных учений. Эта информация ложная, у информационного агентства Mehr таких новостей нет», - говорится в сообщении, опубликованном на арабочзычной странице Mehr в X.
В ночь на 11 апреля агентство Reuters заявило, что Mehr со ссылкой на главу оборонного ведомства Ирана сообщил о приостановке всех полетов над Тегераном с полуночи по местному времени из-за военных учений. Через некоторое время агентство Reuters сообщило, что иранское агентство удалило это сообщение в X и опровергло его публикацию.