«Գրքարվեստ» միջազգային մրցույթում Հայաստանն արժանացել է մրցանակային պատվավոր 5 տեղի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանյան հրատարակիչների հինգ գրքեր Մոսկվայում կայացած «Գրքարվեստ» 20-րդ միջազգային մրցույթում արժանացել են մրցանակային պատվավոր տեղերի:
Մրցանակները հաղթող կառույցների ներկայացուցիչներին այսօր հանձնել է ԿԳՄՍ նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը:
«Այս մրցանակաբաշխությունը, որը ձևավորվել է ԱՊՀ շրջանակում, գրահրատարակչության զարգացման, նոր գրքերի հրատարակման, տվյալ ժողովրդի պատմության և ժառանգության հանրահռչակման առումով կարևոր դերակատարություն ունի: Մեր գրահրատարակիչները միշտ պատվով են ներկայացել այս հարթակում, և Հայաստանը մշտապես վերադարձել է մրցանակներով»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Սվետլանա Սահակյանը:
«Գրքարվեստ» 20-րդ միջազգային մրցույթում ներկայացված էր 49 հրատարակություն՝ ԱՊՀ 6 երկրից: Հայաստանի մասնակցության աշխատանքները համակարգել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը:
Միջազգային մրցույթի հանձնաժողովի հայաստանյան ներկայացուցիչը Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Աննա Չուլյանն էր: Մինչև մրցույթի միջազգային փուլը Հայաստանի ազգային գրադարանը ստեղծել էր հայաստանյան հանձնաժողով, որն ընտրել էր մրցույթին ներկայացնելու գրականության ցանկը։ Մեր երկիրը ներկայացել է յոթ անվանակարգում: Հայաստանյան հրատարակիչների հինգ գրքեր արժանացել են մրցանակային պատվավոր տեղերի․
1․ «Իմ երկիրը»անվանակարգում առաջին մրցանակի է արժանացել «Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը» անգլերեն պատկերագիրքը, որը լույս է տեսել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով («Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ, 2022):
2․ «Համագործակցություն»անվանակարգում երկրորդ մրցանակի է արժանացել «Ռուսական ազգագրության թանգարանի հայկական հավաքածուները» ռուսերեն-անգլերեն պատկերագիրքը, որը լույս է տեսել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով (ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտ, 2022):
3․ «Մշակութային երկխոսություն»անվանակարգում երկրորդ մրցանակի է արժանացել Զավեն Բոյաջյանի և Ռուզաննա Բագրատունյանի «Համո Բեկնազարյան» անգլերեն պատկերագիրքը, որը Հայ կինոյի 100-ամյակի շրջանակում լույս է տեսել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատվերով («Անտարես» հրատարակչություն, 2022):
4․ «Մանկապատանեկան գիրք»անվանակարգում երկրորդ մրցանակի է արժանացել «Թումանյանը աշխարհի երեխաներին» հայերեն-անգլերեն պոեմների և բալլադների ընտրանին («Էդիթ պրինտ» հրատարակչություն, 2022):
5․ «Արվեստի գիրք»անվանակարգում երրորդ մրցանակի է արժանացել Գևորգ Բրուտյանի «Հայկական տարազ» հայերեն-անգլերեն պատկերագիրքը («Էդիթ պրինտ» հրատարակչություն, 2022):
«Համո Բեկնազարյան», «Հայաստանի պատմամշակութային ժառանգությունը», «Ռուսական ազգագրության թանգարանի հայկական հավաքածուները» գրքերը տպագրվել են ԿԳՄՍ նախարարության դրամաշնորհային ծրագրով:

На международном конкурсе «Искусство книги» Армения заняла 5 почетных призовых мест
На XX международном конкурсе «Искусство книги», прошедшем в Москве, пять книг армянских издателей были удостоены почетных наград.
Награды представителям издательств-победителей вручила сегодня Светлана Саакян, начальник Управления современного искусства Министерства ОНКС.
«Этот конкурс в рамках СНГ играет важную роль в развитии книгоиздания, публикации новых книг, популяризации истории и наследия данного народа. Наши издатели с честью представляли Армению на этой площадке, и всегда возвращалась с наградами», - как сообщает «Арменпресс», сказала Светлана Саакян.
В ХХ международном конкурсе «Искусство книги» было представлено 49 изданий из 6 стран СНГ. Участие Армении координировало Министерство образования, науки, культуры и спорта РА.
Армянским представителем международной конкурсной комиссии была Анна Чулян, директор Национальной библиотеки Армении. Ранее Национальная библиотека Армении организовала комиссию, которая и отобрала книги для конкурса. Наша страна была представлена ​​в семи номинациях. Пять книг армянских издателей были удостоены почетных мест.
1. Первой премии в номинации «Моя страна» была удостоена англоязычная книга с картинками «Историческое и культурное наследие Армении», изданная по заказу Министерства ОНКС РА («Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия», 2022).
1. Вторую премию в номинации «Сотрудничество» получила иллюстрированная книга на русском и английском языках «Армянские коллекции Музея русской этнографии», также изданная по заказу Министерства ОНКС РА (Институт археологии и этнографии им. Национальная академия наук Республики Армения, 2022).
1. В номинации «Культурный диалог» была представлена ​​англоязычная книга «Амо Бекназарян» Завена Бояджяна и Рузанны Багратунян, изданная по заказу Министерства ОНКС РА в рамках 100-летия Арменфильма (издательство «Антарес», 2022).
1. В номинации «Книга для детей и юношества» второй премии удостоился сборник стихов и баллад «Туманян детям мира» на армянском и английскомячзыках (издательство «Эдит принт», 2022 г.).
1. Иллюстрированная книга Геворга Брутяна «Армянский костюм» заняла третье место в номинации «Художественная книга» (Издательство «Эдит принт», 2022).
Книги «Амо Бекназарян», «Историческое и культурное наследие Армении», «Армянские коллекции Музея русской этнографии» изданы в рамках гранта Министерства ОНКС.