Առաջին եռամսյակում հավաքագրված հարկային եկամուտների և պետտուրքերի ցուցանիշն աճել է ավելի քան 13 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հարկային մարմնի կողմից 2024 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում հավաքագրվել են 500.6 մլրդ դրամ եկամուտներ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշից ավելի էշուրջ 59.8 մլրդ դրամով կամ 13.6 տոկոսով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Պետական եկամուտների կոմիտեից՝ հավելելով, որ մաքսային մարմնի կողմից հավաքագրվել են 88.6 մլրդ դրամ եկամուտներ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշից պակաս է շուրջ 25.5 մլրդ դրամով կամ 22.4 տոկոսով:
ՊԵԿ-ից նշել են, որ մաքսային մարմինների կողմից ապահովված եկամուտների նվազումը պայմանավորված է տարբեր ապրանքների ներմուծման ծավալների կրճատմամբ:
Հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց վերադարձվել է շուրջ 88.6 մլրդ դրամ (ցուցանիշում ներառված չէ 15.8 մլրդ դրամ հիփոթեքային վարկի գծով եկամտային հարկի գումարների վերադարձը), ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշից պակաս է շուրջ 4.9 մլրդ դրամով կամ 5.3%-ով (2023թ. վերադարձի ցուցանիշում ներառված է 11.8 մլրդ դրամ հիփոթեքային վարկի գծով եկամտային հարկի գումարների վերադարձը):
Միաժամանակ, կոմիտեն հայտնում է, 2024 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում հարկային և մաքսային մարմինների կողմից ընդհանուր հավաքագրվել է 589.2 մլրդ դրամ, որից հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց վերադարձվել է 88.6 մլրդ դրամ։
Արդյունքում՝ հարկային եկամուտների և պետական տուրքերի գծով փաստացի կատարողականը կազմել է 500.6 մլրդ դրամ, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ ավելի է 39.3 մլրդ դրամով կամ 8.5 տոկոսով:
«Եթե դիտարկենք 2023 թվականի առաջին եռամսյակի կատարողականը՝ 2024 թվականի հաշվարկման տրամաբանությամբ, այն է` վերադարձվող գումարներից չպակասեցնելով հիփոթեքային վարկի գծով եկամտային հարկի գումարների վերադարձը, ապա 2024 թվականի առաջին եռամսյակի ապահովված եկամուտներն ավելի կլինեն նախորդ տարվա համադրելի ցուցանիշից 27.4 մլրդ դրամով կամ 5.8 տոկոսով»,-հավելել են Պետեկամուտների կոմիտեից:

За первый квартал 2024 года показатель собранных налоговых доходов и госпошлин увеличился более чем на 13%
За первый квартал 2024 года налоговый орган Армении собрал 500,6 млрд драмов доходов, что на 59,8 млрд драмов или на 13,6% больше показателя аналогичного периода прошлого года. Таможенным органом собраны доходы в размере 88,6 млрд драмов, что на 25,5 млрд драмов или на 22,4% меньше показателя аналогичного периода прошлого года. Отмечается, что снижение доходов, предоставляемых таможенными органами, связано с сокращением объемов импорта различной продукции.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Комитета государственных доходов Армении, налогоплательщикам и физическим лицам возвращено около 88,6 млрд драмов (показатель не включает возврат сумм подоходного налога в размере 15,8 млрд драмов по ипотечному кредиту), что меньше показателя аналогичного периода прошлого года примерно на 4,9 млрд драмов или на 5,3% (показатель возврата сумм в 2023 году включает возврат 11,8 млрд драмов подоходного налога по ипотечному кредиту).
В то же время за первый квартал 2024 года налоговыми и таможенными органами было собрано 589,2 млрд драмов, из них 88,6 млрд драмов возвращено налогоплательщикам и физическим лицам. В результате фактические показатели по налоговым поступлениям и госпошлинам составили 500,6 млрд драмов, что на 39,3 млрд драмов или на 8,5% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Если рассматривать показатели первого квартала 2023 года по логике расчета 2024 года, то есть без вычета из возмещаемых сумм налога на прибыль по ипотечному кредиту, то обеспеченные доходы первого квартала 2024 года превосходят аналогичный показатель предыдущего года на 27,4 млрд драмов или 5,8%.