Խմելու ջրի կորուստը կազմում է 63 տոկոս․ ՏԿԵ նախարարը նվազման միտում է տեսնում
«Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել ՍանոսյաննԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման հարցերով հանձնաժողովինիստում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
«Ջրային ոլորտում բավականին ծանր և բարդ իրավիճակ է․ մի կողմից բախվում ենք առկա ենթակառուցվածքների վիճակի հետ, որոնք, մեղմ ասած, լավ վիճակում չեն, մյուս կողմից բախվում ենք կլիմայական ազդեցություններին և նրանց հետևանքով մի շարք ջրաղբյուրների հետ կապված հարցերին, առկա ջրի պաշարներին՝ լինեն խմելու, ոռոգման, թե ջրամբարային ջրեր։ 2023 թվականը բավականին բարդ և ծանր տարի էր այդ առումով։
Խմելու ջրի կորստի պատկերը կազմում է 63 տոկոս, որը սարսափելի մեծ թիվ է, բայց 2018 թվականին այդ թիվը կազմում էր 73 տոկոս։ Այսինքն՝ իրականում ինչքան էլ 63 տոկոսը սարսափելի է, ապա 73 տոկոսը ավելի սարսափելի էր, և թվերի այս տարբերությունը ցույց է տալիս, որ այս ոլորտում իրականում աշխատանք կա, կորուստների նվազում կա, այլ բան է, որ բոլորս կցանկանայինք ավելի արագ տեմպով իջեցնել այս կորուստները։
Նույնը վերաբերվում է ոռոգման ջրի ոլորտին, որտեղ, իհարկե, պատկերը մի փոքր մեղմ է։ Այստեղ ջրի կորուստը կազմում է 44-45 տոկոս՝ 2018 թվականի 46 տոկոսի համեմատ։ Այսինքն՝ 1 տոկոսից ավել նվազում ունենք»,- ասաց Սանոսյանը։

В водном секторе Армении довольно тяжелая ситуация: министр территориального управления и инфраструктур РА
В водном секторе Армении довольно тяжелая и сложная ситуация.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян на заседании комиссии НС по территориальному управлению и местному самоуправлению, представляя отчет о ходе и результатах реализации программы правительства РА на 2021-2026 гг. в 2023 году.
«В водном секторе довольно тяжелая и сложная ситуация. С одной стороны - состояние существующей инфраструктуры, которое, мягко говоря, не лучшее, с другой стороны - климатические воздействия, из-за которых, возникают проблемы для водных источников и водных ресурсов, будь то питьевые, ирригационные воды или водохранилища. 2023 год в этом смысле был довольно тяжелым и сложным.
Показатель потерь питьевой воды составляет 63%, что является тревожным высоким показателем, хотя в 2018 году этот показатель составлял 73%. Эта разница в цифрах показывает, что в этой области действительно ведется работа, есть снижение потерь. И нам всем хотелось бы уменьшать эти потери более быстрыми темпами.
То же самое касается и области оросительной воды, хотя там картина чуть легче. Потери воды здесь составляют 44-45 %, по сравнению с 46 % в 2018 году мы имеем снижение более чем на 1 %», - сказал Саносян.