Վարչապետը հայտնեց, թե որ դեպքում Հայաստանը փոխադարձաբար հետ կկանչի Ադրբեջանի դեմ միջպետական գանգատները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, թե որ դեպքում Հայաստանը փոխադարձաբար հետ կկանչի Ադրբեջանի դեմ միջազգային ատյաններում ներկայացրած միջպետական գանգատները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ վարչապետը նշեց, որ պատրաստ են փոխադարձաբար հետ կանչել միջազգային ատյաններից գանգատները, եթե հայկական կողմը համոզված լինի, որ հաստատվում է կայուն և տևական խաղաղություն։
«Մենք ասել ենք, որ եթե խաղաղության պայմանագիրը ամբողջությամբ պատրաստ լինի ստորագրելու և Հայաստանի Հանրապետությունը համարի, որ ինքը կարող է ստորագրել այս պայմանագիրը և լինի այդպիսի թեմա, որ եկեք փոխադարձաբար միջազգային ատյաններից հետ կանչենք դատարական գործերը՝ դա քննարկելի և կարող է նույնիսկ տրամաբանական լինել։
Եթե մենք տեսնենք, որ հաստատվում է կայուն և տևական խաղաղություն և կայուն և տևական խաղաղությանը վերջին շտրիխն է մնացել լրացնելու, կարող ենք գնալ այդ քայլին։ Եթե տեսնենք, որ չէ չի ստացվում կայուն և տևական խաղաղություն, մենք պարզ է, որ այդ գործիքից չենք հրաժարվի»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ հարցով դեռ որևէ որոշում չի կայացվել։
Ավելի վաղ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է և քննարկվում է միջազգային ատյաններում երկուստեք միջպետական գանգատներից հրաժարվելու հարցը։ Նա չի բացառել միջազգային ատյաններում ընդդեմ Ադրբեջանի գանգատներից հրաժարվելու հնարավորությունը։

Prime Minister reveals conditions for Armenia's mutual withdrawal of interstate lawsuits against Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 20, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan explained the circumstances under which Armenia will mutually withdraw the interstate lawsuits filed against Azerbaijan in international courts.
During a question-and-answer session with members of the government in the National Assembly, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that they are ready to mutually withdraw the lawsuits from international courts if the Armenian side is convinced that a stable and lasting peace is established.
''We have stated that if the peace treaty is fully ready to be signed and the Republic of Armenia considers itself that is ready to sign this treaty, and if there is such a topic that requires mutual withdrawal of legal cases from international courts, then it can be discussed, and it may even be considered logical.
"If we see that a stable and lasting peace is not achieved, it is clear that we will not abandon this tool," said Pashinyan, adding that no decision has been made on this issue yet.