Վարչապետը հայտնեց, թե որ դեպքում Հայաստանը փոխադարձաբար հետ կկանչի Ադրբեջանի դեմ միջպետական գանգատները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնեց, թե որ դեպքում Հայաստանը փոխադարձաբար հետ կկանչի Ադրբեջանի դեմ միջազգային ատյաններում ներկայացրած միջպետական գանգատները։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ վարչապետը նշեց, որ պատրաստ են փոխադարձաբար հետ կանչել միջազգային ատյաններից գանգատները, եթե հայկական կողմը համոզված լինի, որ հաստատվում է կայուն և տևական խաղաղություն։
«Մենք ասել ենք, որ եթե խաղաղության պայմանագիրը ամբողջությամբ պատրաստ լինի ստորագրելու և Հայաստանի Հանրապետությունը համարի, որ ինքը կարող է ստորագրել այս պայմանագիրը և լինի այդպիսի թեմա, որ եկեք փոխադարձաբար միջազգային ատյաններից հետ կանչենք դատարական գործերը՝ դա քննարկելի և կարող է նույնիսկ տրամաբանական լինել։
Եթե մենք տեսնենք, որ հաստատվում է կայուն և տևական խաղաղություն և կայուն և տևական խաղաղությանը վերջին շտրիխն է մնացել լրացնելու, կարող ենք գնալ այդ քայլին։ Եթե տեսնենք, որ չէ չի ստացվում կայուն և տևական խաղաղություն, մենք պարզ է, որ այդ գործիքից չենք հրաժարվի»,- ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այդ հարցով դեռ որևէ որոշում չի կայացվել։
Ավելի վաղ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների ընթացքում քննարկվել է և քննարկվում է միջազգային ատյաններում երկուստեք միջպետական գանգատներից հրաժարվելու հարցը։ Նա չի բացառել միջազգային ատյաններում ընդդեմ Ադրբեջանի գանգատներից հրաժարվելու հնարավորությունը։

Премьер-министр сообщил, в каком случае Армения взаимно отзовет межгосударственные иски против Азербайджана
Премьер-министр Никол Пашинян сообщил, в каком случае Армения взаимно отзовет представленные в международных судах межгосударственные иски против Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, в ходе правительственного часа в Национальном Собрании премьер-министр Пашинян сказал, что готовы взаимно отозвать иски из международных судов, если армянская сторона будет убеждена в том, что устанавливается стабильный и прочный мир.
“Мы сказали, что если мирный договор полностью будет готов к подписанию и Республика Армения посчитает, что может подписать этот договор, и будет такая тема, что необходимо взаимно отозвать судебные дела из международных судов, то ее можно обсудить, и это может даже быть логичным.
Если мы увидим, что устанавливается стабильный и прочный мир и остался последний штрих для завершения процесса к стабильному и прочному миру, мы можем пойти на этот шаг. Если мы увидим, что стабильный и прочный мир не достигается, понятно, что мы не откажемся от этого инструмента”, - сказал Пашинян, добавив, что никакого решения по этому вопросу пока не принято.