ԱԶԲ-ն 66,1 մլն եվրոյի վարկ կտրամադրի ՀՀ-ին․ հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ասիական զարգացման բանկը ստորագրել են 66,1 միլիոն եվրո արժողությամբ «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստին այս մասին ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը՝ ներկայացնելով համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարը նշեց, որ վարկային ծրագիրը սկսվել է 2015 թվականից՝ 107 միլիոն դոլար ընդհանուր բյուջեով, որից 88.5 մլն դոլարը վարկային միջոցներ են, իսկ 18.5 մլն դոլարը՝ պետական համաֆինանսավորումն է: «Ծրագրի առանցքային ցուցանիշն առնվազն 46 դպրոցների կառուցումը կամ ամրացումն է և շուրջ 22 հազար 500 աշակերտի համար անվտանգ կրթական պայմանների ապահովումը», -նշեց Տերտերյանը։
Փոխնախարարը տեղեկացրեց, որ նախատեսված է նաեւ սեյսմիկ շինարարական նորմերի վերանայում,այն արդեն իրացվել է, և ներկայում ՀՀ նորմատիվային բազան համապատասխանում է 9 միավորին. բոլոր նոր շինարարություններն իրականացվում են այդ նորմատիվային բազայի հիման վրա:
Տերտերյանի խոսքով՝ նախատեսվում են նաև սեյսմակայուն շինարարության ուղեցույցի մշակում, շինարարության բնագավառում աշխատող՝ առնվազն 100 մասնագետի վերապատրաստում և այլ գործառույթներ:
Փոխնախարարը նաև տեղեկացրեց, որ ծրագրի շրջանակում արդեն կառուցվել և շահագործման է հանձնվել 16 դպրոց: Ներկայում ընթանում են 20 դպրոցների շինարարական աշխատանքներ, որոնք շահագործման կհանձնվեն մինչեւ 2026 թվականը:
«10 դպրոցի նախագծման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են. վերջնաժամկետը 2027 թվականն է»,- հավելեց նա՝ նշելով, որ 2024 թվականի ընթացքում նախատեսվել է շահագործման հանձնել ևս 7 դպրոց:
Տերտերյանի խոսքով՝ բոլոր դպրոցները կկահավորվեն բացառապես նոր, ժամանակակից գույքով և լաբորատորիաներով:
«Արդյունքում՝ 46 դպրոցների կառուցման ծրագիրն ավարտական փուլին հասցնելու համար նախատեսվում է ներգրավել լրացուցիչ ֆինանսավորում՝ 66,1 մլն եվրոյի չափով»,- եզրափակեց Տերտերյանը։

АБР предоставит Армении кредит в размере 66,1 млн евро: Комиссия НС дала положительное заключение по проекту
Республика Армения и Азиатский банк развития подписали кредитное соглашение “Программа повышения сейсмической безопасности” на сумму 66,1 млн евро. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал заместитель министра территориального управления и инфраструктур Армении Ваче Тертерян на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, представляя проект о ратификации соглашения.
Заместитель министра отметил, что кредитная программа стартовала в 2015 году с общим бюджетом в 107 млн долларов, из которых 88,5 млн долларов - это кредитные средства, а 18,5 миллионов долларов - государственное софинансирование. “Ключевым показателем проекта является строительство или укрепление не менее 46 школ и обеспечение безопасных условий обучения примерно 22,5 тыс учащихся”, - сказал Тертерян.
Заместитель министра сообщил, что планируется также пересмотр норм сейсмостойкости строительства, и на данный момент нормативная база соответствует 9 баллам: все строительство сейчас осуществляется на основе этой нормативной базы.
По словам Тертеряна, планируется также разработать методические рекомендации по сейсмостойкому строительству, обучение не менее 100 специалистов, работающих в сфере строительства, и другие функции.
Заместитель министра также сообщил, что в рамках проекта уже построены и сданы в эксплуатацию 16 школ. В настоящее время ведутся строительные работы 20 школ, которые будут сданы в эксплуатацию к 2026 году.
“В настоящее время ведутся проектные работы 10 школ. Срок - 2027 год”, - добавил он, отметив, что в течение 2024 года планируется ввести в эксплуатацию еще 7 школ.
По словам Тертеряна, все школы будут оснащены исключительно новым, современным оборудованием и лабораториями.
“В результате для завершения проекта строительства 46 школ планируется привлечь дополнительное финансирование в размере 66,1 млн евро”, - заключил Тертерян.