Սյունիքի մարզպետը ընդունել է իրանական 16 ընկերությունների ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը մարտի 8-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ժամանած՝ առևտրատնտեսական ոլորտի մասնավոր 16 ընկերությունների ղեկավարներից ու ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակությանը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Սյունիքի մարզպետի աշխատակազմը՝ նշելով, որ հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Կապանում Իրանի գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինը։
Ռոբերտ Ղուկասյանը, ողջունելով ներկաների այցը, նշել է, որ նրանց ներկայացրած բոլոր ոլորտները շատ կարևոր են մարզի համար․ «Վստահ եմ, որ մոտ ապագայում ՀՀ-ում ու ԻԻՀ-ում բազմաթիվ հայ-իրանական ծրագրեր կլինեն, և ես՝ որպես Սյունիքի մարզի ղեկավար, պատրաստ եմ անել առավելագույնը։ Սյունիքում արդեն իսկ խոշորագույն ծրագրեր ունենք, որոնք իրականացվում են իրանական կազմակերպությունների կողմից»,- ասել է նա։
Հյուպատոս Վարամինը նշել է, որ հյուպատոսարանի գործունեության ընթացքում սա տվյալ ոլորտում ամենամեծ պատվիրակությունն է, որ այցելել է տարածաշրջան։
Հանդիպման ընթացքում ԻԻՀ-ից ժամանած հյուրերից յուրաքանչյուրը ներկայացրել է իր ընկերության գործունեության ոլորտը, մարզի հետ հնարավոր համագործակցության հետաքրքրությունների շրջանակը, այստեղ ներդրում ունենալու, տարածաշրջանի տնտեսության զարգացմանը մասնակցելու ցանկությունը։
Ներկայացվող ոլորտներն էին շինարարությունը, գյուղատնտեսությունը (անասնաբուծություն, բանջարաբուծություն), քարի վերամշակումը, մեքենաշինությունը, հանքարդյունաբերությունը, ճարտարապետությունը, սպանդանոցային ենթամթերքի վերամշակումը և այլն։
Իրանցի տնտեսվարողներին հետաքրքրում էր նաև յուրաքանչյուր ոլորտի՝ այստեղ եղած ներուժը, զարգացման ու տեղի գործարարների հետ փոխգործակցության հնարավորությունները։
Սյունիքի մարզպետը պատասխանել է նրանց հարցերին ու կոնկրետ առաջարկներ արեց, թե ինչ ճանապարհներով կարելի է կյանքի կոչել համատեղ փոխշահավետ աշխատանքը՝ փոխանակելով տեղեկատվություն, սերտացնելով համագործակցությունը, ինչպես նաև հայ ու իրանցի տնտեսվարողների միջև ուղղակի կապեր ստեղծելով։

Губернатор Сюника принял представителей 16 иранских компаний
Губернатор Сюникской области Роберт Гукасян 8 марта принял делегацию Исламской Республики Иран, состоящую из руководителей и представителей 16 частных компаний торгово-экономической сферы.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в областной администрации Сюника, отметив, что во встрече также принял участие генеральный консул Ирана в Капане Мортеза Абедин Варамин.
Роберт Гукасян, приветствуя участников, отметил, что все представленные ими области очень важны для региона. "Я уверен, что в ближайшем будущем в Армении и Иране будет много армяно-иранских проектов, и я, как глава Сюникской области, готов сделать все возможное. У нас уже есть крупнейшие проекты в Сюнике, которые реализуются иранскими организациями", - сказал он.
Консул Варамин отметил, что за время деятельности консульства это самая крупная делегация в данной сфере, посетившая регион.
В ходе встречи каждый из гостей из Ирана представил сферу деятельности своей компании, сферу возможных интересов сотрудничества с регионом, желание инвестировать сюда, участвовать в развитии экономики региона.
Представленные отрасли - строительство, сельское хозяйство (животноводство, бахчеводство), обработка камня, машиностроение, горнодобывающая промышленность, архитектура, переработка побочных продуктов скотобойни и др.
Иранских бизнесменов также интересовали потенциал каждого сектора, возможности развития и взаимодействие с местными бизнесменами.
Губернатор Сюника ответил на их вопросы и высказал конкретные предложения по осуществлению совместной взаимовыгодной работы путем обмена информацией, укрепления сотрудничества, а также создания прямых связей между армянскими и иранскими бизнесменами.