Դադարեցվել են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գևորգ Պապոյանի լիազորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը ստորագրել է պատգամավոր Գևորգ Պապոյանի հրաժարականի դիմումը։
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ ՀՀ ԱԺ կայքում հրապարակված արձանագրությունից։
«Հիմք ընդունելով պատգամավորի հրաժարականի մասին դիմումը և առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի եւ 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի պահանջներով՝ դադարած համարել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակով ընտրված պատգամավոր Գևորգ Պապոյանի՝ պատգամավորի լիազորությունները»,- նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահի ստորագրած արձանագրության մեջ:
Փետրվարի 24-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչությունը քննարկել և հավանության է արժանացրել Գևորգ Պապոյանի թեկնածությունը Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում։
Գևորգ Պապոյանը Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն է։
Փետրվարի 14-ին Վահան Քերոբյանը հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից ազատման մասին: Փետրվարի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Վահան Քերոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնական լիազորությունները չարաշահելու հոդվածով՝ «Սիներջի» ընկերության հետ կապված գործով։ Փետրվարի 16-ին դատարանը որոշեց Քերոբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել տնային կալանքը:

Спикер НС подписал протокол о прекращении депутатских полномочий депутата Геворга Папояна
Председатель Национального Собрания Армении подписал протокол о прекращении депутатских полномочий депутата НС Геворга Папояна. Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в протоколе отмечается:
“Основываясь прошением депутата об отставке и руководствуясь требованиями ст.154.1.6 и ст.155.2.2 “Регламента НС”, считать прекращенными депутатские полномочия избранного по избирательному списку партии "Гражданский договор" депутата Г.Папояна”.
24 февраля руководство партии “Гражданский договор” обсудило и утвердило кандидатуру Геворга Папояна на пост министра экономики.
Геворг Папоян является председателем Постоянной комиссии НС по финансовым, кредитным и бюджетным вопросам.
14 февраля экс-министр экономики Ваан Керобян объявил об уходе с поста министра экономики. 15 февраля стало известно, что Ваану Керобяну предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями по делу, связанному с компанией “Synergy”. 16 февраля суд постановил применить в отношении Керобяна домашний арест в качестве меры пресечения.