Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն կրակել է Վերին Շորժայի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ. ՊՆ-ն հստակ կոորդինատներ է ներկայացնում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները փետրվարի 24-ին ժամը 12:30-ի սահմաններում կրակ են բացել Վերին Շորժայի (Գեղարքունիքի մարզ) հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի ՀԱնրապետության պաշտպանության նախարարությունից՝ կից ներկայացնելով արբեջանական դիրքի կոորդինատները՝ 40 °05'31.68" N, 45 ° 52'51.44" E:
ՀՀ ՊՆ-ից նաև հայտնում են, որ Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունն այն մասին, թե փետրվարի 24-ինժամը 12:45-ի սահմաններում Հայաստանի Հանրապետության ԶՈՒ ստորաբաժանումներն իբր կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը:

Azerbaijani forces open fire at Armenian military positions in Gegharkunik Province, coordinates released
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. The Azerbaijani military opened gunfire on February 24 at Armenian Armed Forces posts in the area of Verin Shorzha, Gegharkunik Province, the Ministry of Defense has said.
In a statement, the Ministry of Defense presented the coordinates of the Azerbaijani position from where the shooting occurred.
The Defense Ministry also warned that Azeri authorities are again spreading disinformation.
“The Ministry of Defense of the Republic of Armenia refutes the statement by the Ministry of Defense of Azerbaijan, which claimed that on February 24th, around 12:45 p.m., Armenian Armed Forces units had allegedly fired toward Azerbaijani positions in the eastern part of the border. This claim does not align with reality. Simultaneously, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia informs that on February 24th, at approximately 12:30 p.m., Azerbaijani armed forces units discharged fire against Armenian military positions near Verin Shorzha in the Gegharkunik region. The fire was directed towards the Armenian positions from the Azerbaijani position located at the following coordinates: 40 °05'31.68" N, 45 °52'51.44" E.,” the Ministry of Defense said.