Գագիկ Գինոսյանին հրաժեշտ տվեցին ծափողջույններով և «Յարխուշտա»-ով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի Կամերային երաժշտության տանը հազարավոր մարդիկ վերջին հրաժեշտը տվեցին կյանքից անժամանակ հեռացած «Կարին» ազգագրական երգի ու պարի համույթի գեղարվեստական ղեկավար, Հայաստանի մշակույթի վաստակավոր գործիչ Գագիկ Գինոսյանին։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի Հանրապետության առաջին արտգործնախարար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նշեց, որ Գինոսյանն ամբողջանվեր հայ մարդ էր, ում համար հայրենիքն ու պետությունը, Հայաստանն ու հայությունը, Սիփանն ու Խուստուփը մեկ ամբողջություն էին՝ անբաժան ու անբեկանելի։
«Նա իր կյանքը տվեց մեր հայրենիքին, նրա պաշտպանությանը, հանրակրթությանը, մշակույթին և ամենօրյա պայքարով փաստորեն, որպես մեծն Նժդեհի հետնորդ, որպես ազգի և հողի միասնության ջատագով ու ռահվիրա, օրինակ տվեց մեծին ու փոքրին, հատկապես նոր սերնդին։ Կյանքը շարունակողներս արժանի լինենք մեծն Գագիկի հիշատակին, ում համար հերոս բառը շատ ընտրովի և մասնակի կհնչեր, մարդ, ում կյանքը հայրենիքի հետ էր, նրա մեջ և նրա համար»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Հազարավոր հայրենակիցների մեջ էր նաև ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը, ով «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ Գինոսյանը ճիշտ այն տեսակն էր, որ մեզ այսօր պետք է առավել, քան երբևէ։
«Գինոսյանը վարում էր ռադիոհաղորդաշար շատ հետաքրքիր վերնագրով՝ «Հայու տեսակ»։ Թեև խոսում էր ուրիշների մասին, բայց նա ինքն էլ հենց այդ տեսակն էր մարմնավորում։ Վստահաբար կարող ենք ասել, որ այսօր ընկավ հայոց կաղնիներից մեկը, որովհետև այսքան հանրային ճանաչում ունեցող, այսքան ազգային նկարագրով մարդ կյանքում շատ քիչ ենք տեսել։ Գագիկ Գինոսյանն իսկապես եզակի երևույթ էր։ Նրա հետ ունեմ քսանհինգ տարվա մտերմություն։ Որտեղ ասեք, հանդիպել ենք՝ Լոս Անջելեսից մինչև Եվրոպա, Ռուսաստանի զանազան քաղաքներում և, իհարկե, Արևմտյան Հայաստանում ու Արցախում։ Չեմ պատկերացնում այդ տեսակի մեջ տեղավորվող մի հայ մարդ, ով չճանաչեր Գինոսյանին։ Մի՞թե մարդ կարող էր միս և արյուն լինելով՝ այդքան հայկականություն պարունակել իր մեջ, այդքան պաշտել Հայրիկ Մուրադյան, Լեոնիդ Ազգալդյան, և վերջապես Գարեգին Նժդեհ։ Ձեռքի տակ ուներ Նժդեհին վերաբերող մի քանի գրքեր, դրանց էջերն արդեն քրքրվել էին, նա անգիր գիտեր բազմաթիվ թևավոր խոսքեր Նժդեհից։ Այս ծանր պահին տեսնում եմ միայն մեկ մխիթարություն։ Հետևորդների, իր ստեղծած դպրոցի սաների ահռելի բանակը, որում գերակշռում են երիտասարդները, վերստին ծլարձակելու է՝ որպես գինոսյանական տեսակ»,- ասաց Մելքոնյանը։
Առավել հուզիչ էր այն պահը, երբ վաստակաշատ արվեստագետի աճյունը դուրս բերելիս՝ նրա սաներն աննկարագրելի ոգևորությամբ պարեցին «Յարխուշտա»։ Հազարավոր մարդիկ ծափողջույններով ճանապարհեցին Գագիկ Գինոսյանին, իրենց որակմամբ՝ Հայոց պարի սպարապետին, ում մարմինն ամփոփվեց Եռաբլուր պանթեոնում՝ իր զինակից ընկերների կողքին։

Гагика Гиносяна проводили танцем "Ярхушта" и аплодисментами
Тысячи людей пришли в ереванский Дом камерной музыки, чтобы попрощаться с безвременно ушедшим из жизни художественным руководителем этнографического ансамбля песни и танца «Карин», заслуженным деятелем культуры Армении Гагиком Гиносяном.
В беседе с «Арменпресс» первый министр иностранных дел Республики Армения Раффи Ованнисян отметил, что Гиносян был цельным армянином, для которого Родина и государство, Армения и армяне, Сипан и Хуступ были единым целым, неделимым и неприкосновенным.
«Он посвятил свою жизнь нашей Родине, ее защите, народному образованию, культуре и фактически, как потомок великого Нжде, как сторонник и подвижник единства нации и земли, подавал пример и старому и молодому, особенно новому поколению, с его повседневной борьбой. Те из нас, кто продолжит свою жизнь, должны быть достойны памяти Великого Гагика, для которого слово Герой звучало бы очень избирательно и пристрастно, человека, чья жизнь была с Родиной, в ней и во имя нее», - сказал Раффи Ованнисян.
Среди тысяч соотечественников, пришедших проститься с Гагиком Гиносяном, был и академик, директор Института истории НАН РА Ашот Мелконян, который отметил, что Гагик Гиносян - именно тот тип, который нам сегодня был нужен как никогда.
«Гиносян вел радиопередачу с очень интересным названием: «Հայու տեսակ» «Вид армянина». Хотя он говорил о других, именно он сам воплощал этот вид. Мы можем с уверенностью сказать, что сегодня пал один из армянских дубов, потому что людей с таким общественным признанием и таким национальным авторитетом в нашей жизни встречается очень мало. Гагик Гиносян был поистине уникальным явлением. Я был близок с ним в течение двадцати пяти лет. Где только мы не встречались: от Лос-Анджелеса до Европы, в разных городах России и, конечно же, в Западной Армении и в Арцахе. Я не могу себе представить армянина, не знающего Гиносяна. Мог ли человек, будучи из плоти и крови, содержать в себе столько армянства, так боготворить Айрика Мурадяна, Леонида Азгалдяна и, конечно же, Гарегина Нжде? Под руками у него всегда было несколько книг о Нжде. Страницы их уже были порваны, многие слова Нжде он знал наизусть. В эту трудную минуту я вижу только одно утешение. Огромная армия последователей, учеников созданной им школы, в которой доминирует молодежь, подымет свой голос, заявит о себе как «гиносяновский вид» », - сказал Ашот Мелконян.
Очень трогательным был момент выноса выдающегося артиста, его ученики с неописуемым чувством проводили его танцем Ярхушта. В честь Гагика Гиносяна, Спарапета армянского танца раздались аплодисменты тысяч людей. Гагик Гиносян упокоится в Пантеоне Ераблур, рядом со своими товарищами по оружию.