Կառավարությանը հաջողվել է 95 և ավել տոկոսով բացառել սիգի ապօրինի որսը Սևանա լճում․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ,8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությանը հաջողվել է 95 և ավել տոկոսով բացառել սիգի ապօրինի որսը Սևանա լճում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության հերթական նիստին այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ինչո՞ւ եմ ասում 95 և ավել տոկոսով, որովհետև այդ արգելքի շրջանում 1-2 դեպք էլի բացահայտվեց, երբ որս էր իրականացվում։ Երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ է նման բան տեղի ունենում, երբ այդ արգելքը գործադրվում է։ Սա տեղի է ունեցել պարեկային ոստիկանության ներդրման շնորհիվ»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ իրավիճակը այնպիսին էր եղել, որ միայն քաղաքական կամք ունենալը բավարար չէր, այլ պետք էր ունենալ նաև գործիքներ։
«Այդ գործիքը ստեղծվեց․ Սևանա լճում ջրային պարեկային ծառայություն և առափնյա ծառայություն ներդրվեց և, իհարկե, մեր իրավապահ, տեղական ինքնակառավարման և պետական մարմինների համատեղ աշխատանքով դա իրականացվեց»,- նշեց Փաշինյանը։

Government reports over 95% successful enforcement of ban on illegal fishing in Sevan
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Authorities have achieved over 95% success in enforcing the ban on illegal fishing in Lake Sevan, Prime Minister Nikol Pashinyan has said.
Speaking at the Cabinet meeting on Thursday, PM Pashinyan praised the police force patrolling the lake.
PM Pashinyan said that the government succeeded in ruling out illegal fishing in Sevan by more than 95%.
“I am saying over 95 percent because over the course of the ban, law enforcement agencies still revealed a couple of cases of illegal fishing. But this is the first time in the history of the third republic when the ban is [actually] enforced. This happened as a result of launching the police patrol [service],” Pashinyan said.