Հակակոռուպցիոն զեկույցի համաթվում նահանջը կանգնեցրել ենք և մի փոքր առաջընթաց գրանցել․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» միջազգային կազմակերպության կողմից օրեր առաջ հրապարակված «Կոռուպցիայի ընկալման ցուցիչ 2023» զեկույցին, համաձայն որի՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հետընթացը կանգնեցրել է։
«Անցած տարի «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» միջազգային կազմակերպության կողմից հրապարակված Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի մեջ նահանջ ունեինք։ Կառավարության նիստում այդ մասին հատուկ անդրադարձ ունեցանք և հիմա կարող ենք ասել, որ հետընթացը կանգնեցրել ենք և մի փոքր էլ առաջընթաց ունենք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարության նիստում ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը «Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ» միջազգային կազմակերպության զեկույցի մեջ առանձնացրեց հետևյալ տողը․ «Չնայած նրան, որ Հայաստանը, ինչպես տարածաշրջանի շատ այլ երկրներ, դիմակայում է անվտանգության սպառնալիքներին, այն ունի բավարար ներուժ հաղթահարելու այդ դժվարությունները և կիրարկելու արդյունավետ քաղաքականություն ավելի կառավարելի դարձնելու համար կոռուպցիոն ռիսկերը»։
«Սա շատ օբյեկտիվ նախադասություն է։ Այն նշանակում է, որ նախորդ շրջանում անվտանգային մարտահրավերներին առերեսվելով՝ ձևավորվել է մի կոնտեքստ, որ սա ամենակարևոր հարցը չէ, պետք է զբաղվել անվտանգային հարցերով։ Բայց նաև ուզում եմ ձեզ հիշեցնել, որ երբ իրավիճակների շատ կոնկրետ ճգնաժամ էինք ունենում, մենք նաև հրապարակային պայմանավորվեցինք, որ մեր ճիշտ աշխատանքը մեր ռազմավարական օրակարգերից չշեղվելն է և այդ ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելն է։ Աներկբա է, որ այսօր շատ երկրներ և միջազգային կազմակերպություններ արձանագրում են մեր դիմակայունության արտասովոր դրսևորումները։ Դա միայն այն բանի շնորհիվ է, որ նույնիսկ 2020, 2021, 2022, 2023 թվականներին մեր բարեփոխումների օրակարգը ոչ մի րոպեով չի կանգնել։ Կատարված բարեփոխումների շնորհիվ է, որ մեր դիմակայունության մակարդակը բարձրացրել ենք և այս ճանապարհով պետք է գնանք»,- ասաց վարչապետը։
«Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» միջազգային ոչ-կառավարական կազմակերպությունը հրապարակել է կոռուպցիայի ընկալման 2023 թվականի համաթիվը, համաձայն որի՝ Հայաստանի կոռուպցիոն ընկալման համաթվի 2023 թ. արժեքը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 1 միավորով և հավասար է 47-ի (2022 թվականին այն 46 միավոր էր)։

PM Pashinyan lauds reforms for upgrade in Transparency International CPI score
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has commented on the Transparency International Corruption Perception Index (CPI) 2023 report, which shows that Armenia has stopped the regress in its score.
“The year before we had a regress in the score of the Transparency International Corruption Perception index. We addressed this issue at the Cabinet meeting and now we can say that we have stopped the regress and we have a bit progress,” Pashinyan said Thursday at the Cabinet meeting.
PM Pashinyan highlighted one sentence from the Transparency International report, "Despite facing challenging security threats – like many countries in the region – Armenia has the potential to navigate such difficulties and turn strong policies into better control of corruption."
“This is a very objective sentence,” Pashinyan said.
“This means that having faced security challenges in the previous period, a context was formed that this wasn’t the most important issue, and that security issues should be dealt with. But I’d like to remind you that when we had very concrete crises in various situations, we publicly agreed that our work is to stay on track on the strategic agenda and continue the work. Unequivocally, today many countries and international organizations are taking note of the unusual manifestations of our resilience. And this is because even in 2020, 2021, 2022 and 2023, our reforms agenda did not stop not for a minute. We’ve raised the level of our resilience thanks to our reforms, and we must continue that path,” Pashinyan said.
Armenia’s CPI 'score,' measured on a 100-point scale, rose from 46 to 47 in 2023.
Armenia ranks 62nd out of 180 countries and territories evaluatedin the Transparency International Corruption Perception Index (CPI).