Վահան Քերոբյանը 2023 թվականի արդյունքներով աղքատության մակարդակի էական կրճատում է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ակնկալում է, որ 2023 թվականի արդյունքներով Հայաստանում կարձանագրվի աղքատության մակարդակի էական կրճատում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարն այդ մասին հայտարարեց կառավարության նիստից հետո՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Նախարարը, հիմնավորելով իր տեսակետը, մասնավորապես, նշեց. «Մենք վերցնում ենք միջազգային և ազգային վիճակագրական տվյալները: Կարող եմ կրկնել այն, ինչ ասացի կառավարության նիստի ընթացքում: Նույնիսկ 2022 թվականին, երբ Համաշխարհային բանկը, միջազգային այլ խոշոր ֆինանսական կազմակերպություններ ահազանգում էին, որ Հայաստանում աղքատությունը հնարավոր է 26,5 տոկոսից աճի մինչև 39,6 տոկոս (որովհետև բարձր գնաճ է՝ անկախ նրանից, որ բարձր տնտեսական աճ է)՝ մեզ հաջողվեց նվազագույն աշխատավարձի և թոշակների ավելի արագ բարձրացման շնորհիվ, բազմաթիվ այլ գործիքների ավելի արագ կամ պլանավորված ներդրմամբ հասնել նրան, որ աղքատությունը ոչ միայն չբարձրացավ, այլ նույնիսկ կրճատվեց: Աննշան՝ 26,5-ը դարձավ 24,8, բայց կրճատվեց: 2023 թվականի համար, երբ, մեր հաշվարկով, այս պահին ունենք իրական աշխատավարձերի 13 տոկոս աճ, մեկ տարվա ընթացքում բացված 37 հազար նոր աշխատատեղ, բարձր տնտեսական աճ և ցածր գնաճ, կարող ենք խոսել այն մասին, որ աղքատությունը, մեր կարծիքով, էապես կրճատվելու է»,- նշեց Քերոբյանը:

Министр экономики Армении ожидает значительного снижения уровня бедности по итогам 2023 года
Министр экономики Армении Ваан Керобян ожидает, что по итогам 2023 года в Армении будет зафиксировано значительное снижение уровня бедности. Как сообщает Арменпресс, об этом министр заявил на брифинге с журналистами после заседания правительства.
Министр, обосновывая свою точку зрения, отметил: “Мы берем международные и национальные статистические данные. Могу повторить то, что сказал на заседании правительства. Даже в 2022 году, когда Всемирный банк и другие крупные международные финансовые организации сообщали, что бедность в Армении может увеличиться с 26,5 процентов до 39,6 процентов (из-за высокой инфляции, несмотря на высокие темпы экономического роста), благодаря более быстрому росту минимальной заработной платы и пенсий, а также более быстрому или плановому внедрению многих других инструментов, нам удалось достичь того, что уровень бедность не только не увеличился, но даже снизился. Незначительно - с 26,5 до 24,8, - но снизился.
В 2023 году, когда, по нашим расчетам, на данный момент мы имеем 13-процентный рост реальной заработной платы, 37 тысяч новых рабочих мест за год, высокий экономический рост и низкую инфляцию, мы можем говорить о том, что, по нашему мнению, бедность значительно сократится», - сказал Керобян.