Ադրբեջանում երկարաձգել են Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ադրբեջանը երկարաձգել է Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կալանքի ժամկետը, որին շինծու մեղադրանքներ են առաջադրվել Ադրբեջանի իրավապահ մարմինների կողմից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, Ռուբեն Վարդանյանի կալանքը երկարաձգվել է 4 ամսով։
Ադրբեջանի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին 4 ամսով կալանավորելու որոշում էր կայացրել 2023 թվականի սեպտեմբերի 28-ին։ Նրան կեղծ մեղադրանքներ են առաջադրվել «ահաբեկչության ֆինանսավորման, զինված ստորաբաժանումներ և/կամ խմբեր ստեղծելու ու դրանց մասնակցելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանը ապօրինի հատելու» հոդվածներով։ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները Վարդանյանին ապօրինի ձերբակալել և առևանգել էին Լաչինի միջանցքից՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին։

YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. An Azeri court has extended the pre-trial detention of Ruben Vardanyan, the former State Minister of Nagorno-Karabakh, for another four months.
Aurora Humanitarian Initiative co-founder and former State Minister of Nagorno-Karabakh Ruben Vardanyan was arrested by Azerbaijani authorities on September 27, 2023 while en route to Armenia together with tens of thousands of others amid the mass exodus of Armenians from Nagorno-Karabakh. He has been jailed in Azerbaijan since then on fabricated charges of terrorism financing and border trespassing.