Քերոբյանը 2023-ի դրությամբ աղքատության մակարդակի էական կրճատում է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ակնկալում է, որ նախորդ տարվա՝ 2023-ի դրությամբ աղքատության մակարդակի էական կրճատում կարձանագրվի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախարարն ասաց 2023-ի ամփոփիչ ասուլիսում:
Քերոբյանն ընդգծեց, որ կառավարության համար շատ կարևոր ցուցանիշ է աղքատության մակարդակի կրճատումը:
«2022 թվականին, երբ մենք ապրում էինք բարձր գնաճի և բարձր տնտեսական աճի միջավայրում մեր միջազգային գործընկերները մեզ զգուշացնում էին, որ բարձր գնաճը կարող է հանգեցնել աղքատության մինչև 40 տոկոս աճի: Սակայն մեր կառավարության առաջանցիկ միջոցառումների շնորհիվ մենք ոչ միայն չթողեցինք, որ աղքատության մակարդակը աճի, այլ նաև ապահովեցին մի փոքր կրճատում: Այսինքն՝ աղքատությունը 26.5 տոկոսից կրճատվեց մինչև 24.8 տոկոս: 2023 թվականի համար, սակայն, մենք ունենք կրկին բարձր տնտեսական աճ, սակայն ցածր գնաճ, ինչը մեզ թույլ է տալիս հուսալ, որ կունենանք աղքատության էական կրճատում 2023 թվականին դրությամբ»,-ասաց Քերոբյանը:

Significant poverty reduction expected
YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. Minister of Economy Vahan Kerobyan has said that he expects poverty rate to drop significantly with 2023 data.
He said that the poverty reduction is a highly important indicator for the government.
“In 2022, when we were living in an environment of high inflation and high economic growth, our international partners were warning us that high inflation could lead to up to 40% growth in poverty. But thanks to the outrunning actions taken by our government, not only didn’t we let poverty level to grow, but we also secured a certain reduction. Poverty dropped from 26,5 percent to 24,8%. However, for 2023, we again have high economic growth, but lower inflation, which allows us to hope that we will have significant reduction in the poverty rate as of 2023,” the Economy Minister said.