Կյանքից հեռացել է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Նորայր Առաքելյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կյանքից հեռացել է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, գիտության և կրթության երախտավոր, գիտության վաստակավոր գործիչ, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, միջազգային ճանաչում ունեցող մաթեմատիկոս Նորայր Հունանի Առաքելյանը:
Նորայր Առաքելյանը ծնվել է 1936թ․՝ Արթիկի շրջանի Մեղրաշեն գյուղում։ 1954-1958թթ․ սովորել է Երևանի պետական համալսարանի ֆիզիկամաթեմատիկական ֆակուլտետում։ 1971թ. պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն, 1989թ. նրան շնորհվել է պրոֆեսորի կոչում: 1974թ. ընտրվել է ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, իսկ 1990թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս:
Նորայր Առաքելյանի աշխատանքային գործունեությունը կապված է Հայաստանի Հանրապետության Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Երևանի պետական համալսարանի հետ: 1989-1991թթ․, 1997-2006թթ. նա եղել է ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտի տնօրեն, 1991-1993թթ.՝ Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր, 2006-2016թթ․՝ ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկական և տեխնիկական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար, ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամ: 2004թ. Նորայր Առաքելյանն ընտրվել է Գերմանիայի Տրիի համալսարանի պատվավոր դոկտոր։
Նորայր Առաքելյանն ակնառու ներդրում ունի կոմպլեքս անալիզի և մոտավորությունների տեսության բնագավառներում։ Նրա կողմից կատարված հիմնարար հետազոտությունները ճանաչում են գտել միջազգային հանրության կողմից: Մեծ է նրա ներդրումը Հայկական մաթեմատիկական դպրոցի կայացման և միջազգային հեղինակության արժանանալու գործում:
Գիտության մեջ ունեցած նշանակալի ավանդի համար ակադեմիկոս Նորայր Առաքելյանն արժանացել է բազմաթիվ պարգևների, որոնցից են՝ ՀՀ գիտության վաստակավոր գործիչ (2003թ.), Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցի շքանշան (2013թ.)։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԳԱԱ նախագահությունից, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտական կոլեկտիվը ցավակցում է ակադեմիկոս Նորայր Առաքելյանի հարազատներին և գործընկերներին: Նորայր Առաքելյանի հիշատակը միշտ վառ կմնա նրան ճանաչողների սրտերում:
Նորայր Առաքելյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 29-ին՝ ժամը 17:00-20:00-ին, «ԼյուԱր» սգո սրահում (Երևան, Սիլիկյան խճուղի, 18 շենք)։

Ушел из жизни академик Норайр Аракелян
Скончался Норайр Унанович Аракелян, академик Национальной академии наук Республики Армения, заслуженный деятель науки, доктор физико-математических наук, профессор, математик с мировым признанием.
Норайр Аракелян родился в 1936 году в селе Меграшен Артикского района. В 1954-1958 гг. учился на физико-математическом факультете ЕГУ. В 1971 год защитил докторскую диссертацию, 1989 г. ему было присвоено звание профессора. В 1974 году был избран членом-корреспондентом НАН РА, в 1990 году - академиком НАН РА.
Деятельность Норайра Аракеляна связана с Национальной академией наук Республики Армения и Ереванским государственным университетом. В 1989-1991, 1997-2006 гг. он был директором Института математики НАН РА, в 1991-1993 гг. - ректором ЕГУ, в 2006-2016 гг. - академиком-секретарем Отделения математических и технических наук НАН РА, членом Президиума НАН РА. В 2004 г. Норайр Аракелян был избран почетным доктором Университета Трира Германии.
Норайр Аракелян внес выдающийся вклад в области комплексного анализа и теории приближений. Проведенные им фундаментальные исследования получили признание международного сообщества. Его вклад в становление Армянской математической школы и ее международную репутацию велик.
За значительный вклад в науку академик Норайр Аракелян был удостоен многих наград и званий: заслуженный деятель науки РА (2003 г.), Ордена Святого Месропа Маштоца (2013 г.).
Как передает «Арменпресс», Президиум НАН РА, научный коллектив Национальной академии наук выражают соболезнования родным и коллегам академика Норайра Аракеляна. Память о Норайре Аракеляне навсегда останется в сердцах тех, кто его знал.
Панихида по Норайру Аракеляну состоится 29 декабря с 17:00-20:00 в зале траурных церемоний «Луар» (Ереван, Силикян шоссе, дом 18).