Ադրբեջանի կողմից կեղծ մեղադրանքներով դատապարտված Վագիֆ Խաչատրյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել դատարանի վճռի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լաչինի միջանցքում 2023 թվականի հուլիսի 29–ին ադրբեջանցի ուժայինների կողմից առևանգված և կեղծ մեղադրանքով դատապարտված Վագիֆ Խաչատրյանը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել դատարանի վճռի դեմ:
Դեկտեմբերի 25-ին Բաքվի վերաքննիչ դատարանում դատավոր Հասան Ահմեդովի նախագահությամբ կայացած նիստում ուսումնասիրվել են Վագիֆ Խաչատրյանի վերաքննիչ բողոքի ապացույցները և անձնական տվյալները:

YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS. Vagif Khachatryan, an elderly ethnic Armenian man from Nagorno-Karabakh who was kidnapped by Azeri border guards during his ICRC-mediated medical evacuation on July 29 and later sentenced to 15 years in prison in Azerbaijan on fabricated war crime charges, has appealed the verdict, Azerbaijani news media reported.
A preliminary hearing was held at a court of appeals in Baku on December 25.
The first court session is scheduled to take place on January 7, 2024.
Azeri authorities pressed fabricatedchargesagainst Khachatryan and jailed him in Baku.
Prominent lawyer Siranush Sahakyansaid that the kidnapping constitutes extraordinary rendition in terms of international law and due process is therefore ruled out.
The kidnapped man’s daughter, in apleato the UN to ensure the safe release of her father, said that all charges pressed by the Azeri prosecution are fabricated and her father is innocent.