ԱԳ փոխնախարարն Իրանում բարձրացրել է ԼՂ-ում հայկական պատմամշակութային արժեքների ոչնչացման հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը մասնակցել է Թեհրանում կայացած Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 7-րդ նախարարական հանդիպմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱԳ նախարարությունից, Իրանի ԱԳ նախարարի տեղակալի նախագահությամբ անցկացված հանդիպմանը մասնակցում էին Հայաստանի, Բոլիվիայի, Չինաստանի, Եգիպտոսի, Հունաստանի, Իտալիայի, Իրանի, Իրաքի և Մեքսիկայի պատվիրակությունները։ Հանդիպման ավարտին անդամ պետությունների պատվիրակությունների ղեկավարներին ողջունել և ֆորումի եզրափակիչելույթով է հանդես եկել Իրանի ԱԳ նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
Իր ելույթում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը բարձր է գնահատել հայ-իրանական դարավոր մշակութային կապերն ու երկկողմ համագործակցությունը՝ մշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է Ֆորումի դերը՝ որպես մշակութային երկխոսության և համագործակցության հարթակ, որի գործունեությունն ուղղված է հնագույն քաղաքակրթությունների մշակութային հարուստ ժառանգության պաշտպանությանը և հանրահռչակմանը։
Վահե Գևորգյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային հուշարձանների, եկեղեցիների և սրբատեղիների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ոչնչացման, պղծման և ինքնության խեղաթյուրման ուղղորդված քաղաքականությանը։ Նախարարի տեղակալը կարևորել է միջազգային գործընկերների աջակցությունը՝ կանխելու հայկական մշակութային ժառանգության ավերումը։ Այդ տեսանկյունից ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի տեխնիկական առաքելության հրատապ իրականացման անհրաժեշտությունը։
Ֆորումի նախարարական հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է Թեհրանի հռչակագիրը, որում ամրագրվել են հակամարտային իրավիճակներում մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը և այդ ուղղությամբ միջազգային համագործակցությունը կարևորող դրույթներ:

Deputy Foreign Minister raises in Iran concerns over destruction of Armenian historical, cultural heritage in Karabakh
YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS.Deputy Foreign Minister of Armenia Vahe Gevorgyan participated in the 7th Ministerial Meeting of the Ancient Civilizations Forum held in Tehran. The delegations from Armenia, Bolivia, China, Egypt, Greece, Italy, Iran, Iraq and Mexico participated in the meeting chaired by the Deputy Foreign Minister of Iran.
Following the meeting, the Foreign Minister of Iran Hossein Amir Abdollahian welcomed the heads of delegations from member-states and delivered a concluding speech, the foreign ministry has said.
In his statement, Deputy Foreign Minister Vahe Gevorgyan highly valued the centuries-old cultural ties between Armenia and Iran and the bilateral cooperation on protection of cultural heritage. The Deputy Foreign Minister emphasized the role of the Forum as a platform for cultural dialogue and cooperation, aimed at preservation and popularization of the rich cultural heritage of ancient civilizations.
According to the source, Vahe Gevorgyan presented the policy of deliberate destruction and alteration of the identity of Armenian monuments, churches, and holy sites in Nagorno-Karabakh. The Deputy Foreign Minister stressed the importance of support from international partners to prevent the destruction of Armenian cultural heritage. In this regard, the urgent need to deploy UNESCO's independent expert mission to Nagorno-Karabakh and adjacent territories was underscored.
The Forum's Ministerial Meeting was concluded with the adoption of the Tehran Declaration, outlining provisions on protecting cultural heritage in conflict situations and fostering international cooperation in this field.