ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան առանց մուտքի արտոնագրի Էմիրություններ ճամփորդել. ԱԺ-ն վավերացրեց արձանագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովը վավերացրեց արձանագրություն, որով Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն կստանան առանց մուտքի արտոնագրի մուտք գործել Արաբական Էմիրություններ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև 2009 թվականի հունիսի 21-ի` դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատելու մասին փոխըմբռնման հուշագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությանը կողմ է քվեարկել 88 պատգամավոր, դեմ՝ 0, ձեռնպահ՝ 0։
Ներկայացնելով նախագիծը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը գրեթե բոլոր բնագավառներում զարգանում է դինամիկ կերպով, առկա է ընդգրկուն երկկողմ օրակարգ: Միացյալ Էմիրությունները տարածաշրջանում ՀՀ առաջին առևտրային գործընկերն է:
«Յուրաքանչյուր շաբաթ մոտ 30 թռիչք է լինում Հայաստանից Էմիրությունների տարբեր քաղաքներ
Արձանագրության վավերացման արդյունքում երկու երկրների՝ 6 ամսից ոչ պակաս վավերականության ժամկետով անձնագրեր ունեցող քաղաքացիները կարող են մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցմամբ տեղաշարժվել իրենց համապատասխան երկրների տարածքով՝ առանց մուտքի արտոնագրի և վճարի: Մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատված անձնագրեր են համարվում երկու երկրների վավերացման դիվանագիտական, հատուկ, պաշտոնական և սովորական անձնագրերը: Նշված անձնագրեր ունեցող կողմերի քաղաքացիներին թույլատրվում է գտնվել մյուս կողմի երկրի տարածքում առավելագույնը 90 օր ժամկետով»,- ասել է Կոստանյանը։

Parliament ratifies protocol, allowing Armenia nationals to travel to the UAE without visa requirement
YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS.The Parliament of the Republic of Armenia has ratified a protocol by which Armenian citizens will have the opportunity to enter the United Arab Emirates without a visa requirement.
88 MPs voted in favor of making amendments to the memorandum of understanding signed on June 21, 2009 between the governments of Armenia and the UAE on the exemption from the requirement to obtain an entry visa for persons holding diplomatic passports. No lawmaker voted against or abstained.
Deputy Minister of Foreign Affairs of Armenia Vahan Kostanyan noted that the cooperation between Armenia and the United Arab Emirates is developing with dynamism in almost all domains. Vahan Kostanyan noted that the UAE is the first trade partner of Armenia in the region.
“There are approximately 30 weekly flights between Yerevan and various cities in the UAE. As a result of the protocol's ratification, citizens of the two countries, possessing passports with a validity period of not less than six months, can enter, exit, and move through the territories of their respective countries without a visa or fee. Passports exempt from the entry visa requirement include valid, diplomatic, special, official, and ordinary passports from both countries. Holders of these passports are permitted to stay in the other country's territory for a maximum period of 90 days," said Kostanyan.