ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան առանց մուտքի արտոնագրի Էմիրություններ ճամփորդել. ԱԺ-ն վավերացրեց արձանագրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովը վավերացրեց արձանագրություն, որով Հայաստանի քաղաքացիները հնարավորություն կստանան առանց մուտքի արտոնագրի մուտք գործել Արաբական Էմիրություններ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջև 2009 թվականի հունիսի 21-ի` դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձանց մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատելու մասին փոխըմբռնման հուշագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությանը կողմ է քվեարկել 88 պատգամավոր, դեմ՝ 0, ձեռնպահ՝ 0։
Ներկայացնելով նախագիծը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև համագործակցությունը գրեթե բոլոր բնագավառներում զարգանում է դինամիկ կերպով, առկա է ընդգրկուն երկկողմ օրակարգ: Միացյալ Էմիրությունները տարածաշրջանում ՀՀ առաջին առևտրային գործընկերն է:
«Յուրաքանչյուր շաբաթ մոտ 30 թռիչք է լինում Հայաստանից Էմիրությունների տարբեր քաղաքներ
Արձանագրության վավերացման արդյունքում երկու երկրների՝ 6 ամսից ոչ պակաս վավերականության ժամկետով անձնագրեր ունեցող քաղաքացիները կարող են մուտք գործել, դուրս գալ և տարանցմամբ տեղաշարժվել իրենց համապատասխան երկրների տարածքով՝ առանց մուտքի արտոնագրի և վճարի: Մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից ազատված անձնագրեր են համարվում երկու երկրների վավերացման դիվանագիտական, հատուկ, պաշտոնական և սովորական անձնագրերը: Նշված անձնագրեր ունեցող կողմերի քաղաքացիներին թույլատրվում է գտնվել մյուս կողմի երկրի տարածքում առավելագույնը 90 օր ժամկետով»,- ասել է Կոստանյանը։

Парламент Армении ратифицировал протокол об установлении безвизового режима с ОАЭ
Национальное Собрание Армении ратифицировало Протокол, согласно которому граждане Армении получат возможность въезжать в Объединенные Арабские Эмираты без визы.
Как сообщает Арменпресс, за ратификацию протокола проголосовали 88 депутатов. Проголосовавших против или воздержавшихся не было.
Протокол подписан 7 сентября 2023 года.
Как сообщалось ранее, представляя документ замглавы МИД Армении Ваан Костанян отметил, что сотрудничество между двумя странами динамично развивается практически во всех сферах, существует обширная двусторонняя повестка дня. Объединенные Эмираты являются первым торговым партнером Армении в регионе.
“Прямое авиасообщение с городами ОАЭ также служит транзитным маршрутом для поездок граждан Армении по различным направлениям Ближнего и Среднего Востока, Азии и Африки”, - сказал замминистра.
Каждую неделю из Армении совершается около 30 рейсов в разные города Эмиратов.
“В результате ратификации протокола граждане обеих стран, имеющие паспорта со сроком действия не менее 6 месяцев, смогут въезжать, выезжать и транзитно проходить через территорию соответствующих стран без разрешения на въезд и платы. Паспортами, освобожденными от требования получения разрешения на въезд, являются дипломатические, специальные, служебные и обычные паспорта двух стран. Гражданам стран, имеющим указанные паспорта, разрешено находиться на территории другой стороны не более 90 дней”, - сказал Костанян.