Առաջընթաց ենք արձանագրում ՌԴ-ի և ՀՀ-ի առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ոլորտում. Օվերչուկ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը մատնանշեց Ռուսաստանի և Հայաստանի առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Օվերչուկն այս մասին խոսեց Երևանում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում:
Լրագրողների հետ զրույցում Օվերչուկը մանրամասնեց, որ նիստը նվիրված է եղել տնտեսության, տրանսպորտի, կրթության, մշակույթի ոլորտների համագործակցությանը վերաբերող հարցերին, ընդգրկել է համագործակցության գրեթե բոլոր ուղղությունները:
«Մենք լավ առաջընթաց ենք արձանագրում Ռուսաստանի ու Հայաստանի առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման ոլորտում»,-ասաց ՌԴ փոխվարչապետը:
Արդեն նիստի ընթացքում նա ընդգծեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի առաջատար առևտրային գործընկերն է, 2023 թվականի 9 ամիսների ընթացքում առևտրաշրջանառության ծավալը 43.5 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը և հասել 4.4 միլիարդ դոլարի: Նա խոսեց նաև գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման և ներմուծման լավ ցուցանիշների մասին:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև տրանսպորտային փոխգործակցությանը, ուղևորներին մատուցվող տրանսպորտային ծառայությունների բարելավմանը վերաբերող հարցերը։

Мы фиксируем прогресс в развитии торгово-экономических отношений между Россией и Арменией: Алексей Оверчук
Вице-премьер России Алексей Оверчук отметил прогресс в торгово-экономических отношениях между Россией и Арменией.
Как передает «Арменпресс», об этом вице-премьер РФ Алексей Оверчук сказал 15 декабря в рамках межправительственного заседания армяно-российского экономического сотрудничества.
В беседе с журналистами Оверчук уточнил, что заседание было посвящено вопросам сотрудничества в сферах экономики, транспорта, образования и культуры и включало практически все направления сотрудничества.
«Мы фиксируем хороший прогресс в развитии торгово-экономических отношений между Россией и Арменией», - сказал вице-премьер России.
В ходе заседания он подчеркнул, что Россия является ведущим торговым партнером Армении, за 9 месяцев 2023 года объем товарооборота превысил аналогичный показатель предыдущего года на 43,5 процента и достиг 4,4 миллиарда долларов. Он также представил хорошие показатели экспорта и импорта сельскохозяйственной продукции.
В ходе заседания также были обсуждены вопросы, связанные с сотрудничеством в сфере транспорта, улучшения транспортных услуг, предоставляемых пассажирам.