Ֆինանսների նախարարը ներկայացրեց 2024-ին պաշտպանության ոլորտին ուղղվող ծախսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2024 թվականի պետական բյուջեի նախագծով պաշտպանության նախարարության գծով ծախսերը նախատեսվել են 554 միլիարդ դրամ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ-ում Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին նախագծի (փոփոխված տարբերակ) քննարկմանը։
«2024 թվականին պաշտպանության նախարարության գծով ծախսերը կազմում են 554 միլիարդ դրամ: Դրանք 7 տոկոսով կգերազանցեն 2023 թվականի պետական բյուջեով սահմանված պաշտպանության ոլորտին ուղղվող ծախսերին, արդյունքում` 2024-ին պաշտպանության ծախսերը կկազմեն ՀՆԱ-ի 5.3 տոկոսը` 2023 թվականի նկատմամբ նվազելով 0.3 տոկոսային կետով»,- ասաց նախարարը:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին՝ նա ասաց, որ պաշտպանության ոլորտի ծախսերի նվազումը ՀՆԱ-ի մեջ պայմանավորված է տարբեր հանգամանքներով:
«Երբ ասում ենք 0.3 տոկոսով նվազել է, դա չի նշանակում, որ գումարները բացարձակ առումով նվազել են, ուղղակի մեր եկամուտներն ավելի արագ են աճում, քան այն ծախսերը, որը մենք որոշել ենք տրամադրել պաշպանության ոլորտին»,-պարզաբանեց Հովհաննիսյանը:

Finance Minister presents 2024 defense expenditures
YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS. The Armenian government has envisaged 554 billion drams for defense expenditures under the 2024 budget, finance minister Vahe Hovhannisyan has said.
“The Ministry of Defense expenditures in 2024 amount to 554 billion drams. This will be a seven percent increase compared to the 2023 defense spending, and as a result the 2024 defense spending will amount to 5,3% of GDP, decreasing by 0,3 percentage point compared to 2023,” he said in parliament during debates of the 2024 state budget.
Asked to elaborate on the decrease against the GDP, the minister said, ” When we say it has decreased 0,3 percent, it doesn’t mean that the money has decreased, it’s just that our revenues are growing faster than the expenditures that we have decided to allocate for the defense sector.”