Հայ խորհրդարանականները ՀԱՊԿ ԽՎ-ում նացիզմն ու ազգայնամոլությունը դատապարտող նախագիծ են առաջարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով նոյեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության ու սոցիալ-տնտեսական եւ իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների արտահերթ համատեղ նիստը, որի աշխատանքներին մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը, հանձնաժողովի անդամ Գեղամ Մանուկյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես հայտնում են Ազգային ժողովից՝ օրակարգային` ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի հայտարարությունները՝ կապված Կանադայի խորհրդարանում ««Գալիսիայի» ՍՍ դիվիզիայի նացիստին արդարացնելու եւ խրախուսելու փորձի հետ» հարցին հայ խորհրդարանականները դեմ են արտահայտվել: Արմեն խաչատրյանը պարզաբանել է, որ Կանադայի խորհրդարանի խոսնակը, ընդունելով իր սխալը, ներողություն է խնդրել եւ հրաժարական տվել: Կանադայի խորհրդարանը վերահաստատել է իր քննադատությունը՝ նացիզմի եւ դրա հետ կապվող դրսեւորումներին:
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ Կանադան Հայաստանի բարեկամ երկիր է եւ տարածաշրջանում միակ դեսպանությունն այստեղ է բացել: Նա նաեւ հավելել է, որ Կանադան համարժեք է արձագանքել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների խնդիրներին:
Հայ խորհրդարանականները նացիզմն ու ազգայնամոլությունը դատապարտող նախագիծ են առաջարկել, որը կքննարկվի ՀԱՊԿ ԽՎ համապատասխան հանձնաժողովում:
Օրակարգի երկրորդ՝ «ՀԱՊԿ ԽՎ հայտարարությունը սպառված ուրանի զինամթերքի օգտագործման հնարավոր հետեւանքների վերաբերյալ» հարցի առնչությամբ նշվել է, որ խնդիրը կարգավորված է ՄԱԿ-ի համապատասխան ակտերով, եւ դրան անդրադառնալը նպատակահարմար չէ:

Армянские парламентарии предложили в ПА ОДКБ проект, осуждающий нацизм и национализм
В формате видеоконференцсвязи 23 ноября состоялось внеочередное совместное заседание постоянных комиссий Парламентской ассамблеи ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству и по социально-экономическим и правовым вопросам. В заседании приняли участие заместитель председателя Постоянной комиссии НС Армении по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян, член комиссии Гегам Манукян.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, в связи с вопросом повестки “О заявлении Совета ПА ОДКБ относительно попытки оправдать и поощрить нацистскую дивизию СС “Галичина” в канадском парламенте” армянские парламентарии выразили свое несогласие. Армен Хачатрян пояснил, что спикер парламента Канады, признав свою ошибку, извинился и подал в отставку. Канадский парламент подтвердил свою критику нацизма и связанных с ним проявлений.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС Армении по вопросам обороны и безопасности сообщил, что Канада является дружественной Армении страной и открыла здесь единственное посольство в регионе. Он также добавил, что Канада адекватно отреагировала на проблемы вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха.
Армянские парламентарии предложили проект, осуждающий нацизм и национализм, который будет обсуждаться в профильной комиссии ПА ОДКБ.
По второму вопросу повестки дня - “Заявление ПА ОДКБ о возможных последствиях применения боеприпасов с обедненным ураном” - было отмечено, что данный вопрос регулируется соответствующими актами ООН, и нецелесообразно обращаться к нему.