Ժամանակավոր կացարաններում բնակվող ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց թիվը կտրուկ նվազել է․փոխնախարարը մանրամասներ է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այսօրվա դրությամբ հյուրանոցներում, հյուրատներում և համայնքային շենքերում բնակվում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 1143 անձ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Հումանիտար կենտրոն»-ում նոյեմբերի 17-ին կայացած ասուլիսում տեղեկացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը՝ նշելով, որ հոկտեմբերի 5-ի դրությամբ այդ թիվը 10 հազար էր, որի էականորեն կրճատումը նրա դիտարկմամբ պայմանավորված է ֆինանսական աջակցությամբ։
«Սա նշանակում է, որ մարդիկ արձագանքել են այդ հնարավորությանը և փորձում են վարձակալել բնակարաններ, տներ իրենց նախընտրած կամ հնարավոր ավելի հարմար միջավայրում։Անպայման պետք է շեշտադրել, որ մենք դեռևս ունենք ներքին տեղաշարժեր, որովհետև ընտանիքները տեղավորվում էին ըստ հնարավորության և ըստ մեր ուղղորդման, հիմա կա արդեն այդ հնարավորությունը, երբ իրենք են ընտրում իրենց բնակավայրերն ու միավորվում են իրենց հարազատների բարեկամների հետ»,-հավելել է Տերտերյանը։
Նրա խոսքով՝ մոտ ապագայում այդ առումով որոշակի հավասարակշիռ վիճակ կստեղծվի և համայնքային մակարդակում հնարավորություն կլինի գնահատել, թե համայնքային ենթակառուցվածքների ինչպիսի լրացուցիչ կարիքներ են ձևավորվում՝ դրանք գույքագրելու և լուծելու համար։
«Կառավարությունն այսօրվա դրությամբ մարզպետարաններին հատկացրել է շուրջ 3,4 միլիարդ դրամ։ դրանից զատ Սյունիքի մարզպետարանին հատկացվել է 579 միլիոն դրամ։ Այս գումարները նախանշված են մեր հայրենակիցների կեցավայրերի, սննդի, առաջին անհրաժեշտության որոշակի օժանդակությունների իրականացման համար»,-նշել է փոխնախարարը՝ ավելացնելով, որ 83,2 տոկոսով այդ գումարներն արդեն փաստացի ծախսվել են։
«Մենք կշարունակենք հետևել այս գործընթացին և, եթե անհրաժեշտ լինի լրացուցիչ գումարներ, թերևս, կհատկացվեն՝ ըստ հիմնավորվածության ու նպատակահարմարության»,-ասել է Տերտերյանը՝ ընդգծելով, որ համայնքներում շարունակում են ուշադրության կենտրոնում պահել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների կարիքները և համապատասխանորեն դրանք ապահովել։

Сократилось число вынужденных переселенцев из НК, проживающих в гостевых домах и гостиницах: замминистра
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Ваче Тертерян отметил, что по состоянию на 5 октября в гостевых домах и гостиницах проживало около 10 тыс человек, а на сегодняшний день, благодаря поддержке в размере 40+10 тыс драмов, в гостиницах и гостевых домах проживают 1143 человека.
Как передает Арменпресс, Ваче Тертерян сообщил, что на сегодняшний день правительство выделило областям около 3,4 млрд драмов, кроме того, 579 млн драмов выделено Сюникской области. Эти суммы предназначены для обеспечения вынужденных переселенцев жильем, продуктами питания и некоторыми предметами первой необходимости. Заместитель министра территориального управления и инфраструктур отметил, что 83,2 процента выделенных средств фактически потрачено.
“Мы также продолжаем выполнение работ, связанных с гуманитарными грузами, в частности, хочу отметить, что гуманитарные грузы, полученные нами из Польши, Румынии, различных организаций, в том числе от проживающих в РФ предпринимателей, из Австрии, Германии, Литвы, Финляндии, Аргентины в установленном порядке складируются, поступают в соответствующие структуры МВД, и в результате обобщения поступивших из администраций областей и муниципалитетов заявок распределяются по соответствующим областям, общинам, населенным пунктам, чтобы они были доступны жителям. Отдельно хочу отметить предоставленный Исламской Республикой Иран гуманитарный груз, который был предоставлен Сюникской области”, - сказал Ваче Тертерян.