Ֆինանսների նախարարը վստահեցնում է՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի իրագործման համար կան բավարար գումարներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը իրականություն պետք է դառնա ոչ միայն Հայաստանի գործողությունների արդյունքում, այլ նաև տարածաշրջանի երկրների մասնակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի հերթական նիստում այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանի հարցին, թե ի՞նչ ծրագրեր է նախատեսում կառավարությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կյանքի կոչելու ուղղությամբ։
«2024 թվականի բյուջեով նախատեսված են բավականին միջոցներ ենթակառուցվածքների զարգացման համար։ Բյուջեում արտացոլված են այն ծրագրերը, այն կոնկրետ աշխատանքները, որոնք պլանավորված են մյուս տարի իրականացնել։ Ինչպես գիտեք, «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը իրականություն պետք է դառնա ոչ միայն մեր գործողությունների արդյունքում, այլ նաև տարածաշրջանի երկրների մասնակցությամբ։ Երբ նման համաձայնություն ձեռք բերվի, և այս գաղափարը առաջ գնա իր հունով, մենք ունենք պահուստային ֆոնդ, և այնտեղ կապիտալ ծախսերի մասով կան նաև չբաշխված գումարներ։ Մենք կունենանք բավարար միջոցներ այդ ծրագրի ենթակառուցվածքներն ապահովելու համար»,- ասաց Հովհաննիսյանը։

Armenia has sufficient resources for infrastructures of Crossroads of Peace project, says finance minister
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. The Crossroads of Peace project must become reality not only as a result of Armenia’s actions but also with participation of the region’s countries, Finance Minister Vahe Hovhannisyan said in parliament when asked on the government’s planned actions for implementing the project.
“The 2024 budget envisages significant funds for infrastructure development. The budget reflects the projects, the specific work that we plan to implement next year. As you know, Crossroads of Peace must become reality not only as a result of our actions, but also with participation of the region’s countries. When such an agreement is reached, and this idea advances, we have a reserve fund which includes undistributed funds for capital expenditures. We will have sufficient means to ensure the infrastructures for that project,” Hovhannisyan said during parliamentary debates on the 2024 budget.