ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է Գրանադայի հանդիպման բաց թողնված հնարավորությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզում կայացած «Խաղաղության 6-րդ համաժողովում» անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Գրանադայի հանդիպման բաց թողնված հնարավորության հետ կապված հարցին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Գրանադայի հանդիպումն ու դրա ֆորմատը փաստացի համաձայնեցվել էր դեռևս 2023 թ.-ի հուլիսի 15-ին` Բրյուսելում, հետևաբար, այստեղ մեկ շաբաթ, կամ տասն օր, կամ նույնիսկ մեկ ամիս առաջվա պլանավորման հարց չէր։
«Մենք երեքս՝ նախագահ Միշելը, նախագահ Ալիևը և ես, համաձայնության էինք հասել դրա մասին, և մենք նախնական համաձայնություն ունեինք Գրանադայի հանդիպման ֆորմատի վերաբերյալ, ինչը կարծեմ` տեղի էր ունեցել հունիսին։ Այնտեղ տեղի ունեցավ առաջին հնգակողմ հանդիպումը, և նախնական համաձայնության հասանք, որ հաջորդ հնգակողմ հանդիպումը տեղի կունենա: Շատ կարևոր հանգամանք է, որ մասնակիցների ցանկն այդտեղ որոշվել էր, և դրանից հետո` հուլիսի 15-ին, մենք վերահաստատեցինք դա Բրյուսելում»,- ասել է Փաշինյանը։։
ՀՀ վարչապետը հիշեցրել է, որ դրա մասին հրապարակայնորեն հայտարարվել էր։
«Մենք չգիտեինք, ինձ տեղյակ չէին պահել, որ կա այլ օրակարգ, քանի որ երբ մենք նախապատրաստվում էինք Գրանադայի հանդիպմանը, ընկալումն այնպիսին էր, որ ամեն ինչ համաձայնեցված է։ Գրանադայի հանդիպմանը մասնակցելուց Ադրբեջանի նախագահի հրաժարվելը, կարծում եմ, կապված չէր այլ հանգամանքների հետ, դա ընդամենն արդեն իսկ համաձայնեցված հարցի հասցեագրման խնդիր էր»,- պարզաբանել է Փաշինյանը։

Armenian Prime Minister addresses the missed opportunity of the Granada meeting
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS."At the 6th Peace Forum in Paris, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the issue regarding the missed opportunity for a meeting with Azerbaijan's President Ilham Aliyev in Granada. Pashinyan clarified that the Granada meeting and its format were agreed upon on July 15, 2023, in Brussels. Therefore, it was not planned a week, ten days, or even a month ago.
"We reached an agreement on this matter, and we had a preliminary understanding of the meeting's format in Granada, which, I believe, took place in June. The first five-party meeting took place there, and we reached an initial agreement that the subsequent five-party meeting would be held. An essential detail is that the list of participants was confirmed. Subsequently, on July 15, we reaffirmed this meeting in Brussels," Pashinyan stated.
"We were not aware, and I personally was not informed, of another agenda. When preparing for the Granada meeting, it seemed that everything had been agreed upon. I believe the Azerbaijani President's refusal to participate in the Granada meeting was not due to other circumstances; it was simply a matter of addressing an issue that had already been agreed upon," Pashinyan clarified.