ՀՀ վարչապետն անդրադարձել է Գրանադայի հանդիպման բաց թողնված հնարավորությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզում կայացած «Խաղաղության 6-րդ համաժողովում» անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Գրանադայի հանդիպման բաց թողնված հնարավորության հետ կապված հարցին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Գրանադայի հանդիպումն ու դրա ֆորմատը փաստացի համաձայնեցվել էր դեռևս 2023 թ.-ի հուլիսի 15-ին` Բրյուսելում, հետևաբար, այստեղ մեկ շաբաթ, կամ տասն օր, կամ նույնիսկ մեկ ամիս առաջվա պլանավորման հարց չէր։
«Մենք երեքս՝ նախագահ Միշելը, նախագահ Ալիևը և ես, համաձայնության էինք հասել դրա մասին, և մենք նախնական համաձայնություն ունեինք Գրանադայի հանդիպման ֆորմատի վերաբերյալ, ինչը կարծեմ` տեղի էր ունեցել հունիսին։ Այնտեղ տեղի ունեցավ առաջին հնգակողմ հանդիպումը, և նախնական համաձայնության հասանք, որ հաջորդ հնգակողմ հանդիպումը տեղի կունենա: Շատ կարևոր հանգամանք է, որ մասնակիցների ցանկն այդտեղ որոշվել էր, և դրանից հետո` հուլիսի 15-ին, մենք վերահաստատեցինք դա Բրյուսելում»,- ասել է Փաշինյանը։։
ՀՀ վարչապետը հիշեցրել է, որ դրա մասին հրապարակայնորեն հայտարարվել էր։
«Մենք չգիտեինք, ինձ տեղյակ չէին պահել, որ կա այլ օրակարգ, քանի որ երբ մենք նախապատրաստվում էինք Գրանադայի հանդիպմանը, ընկալումն այնպիսին էր, որ ամեն ինչ համաձայնեցված է։ Գրանադայի հանդիպմանը մասնակցելուց Ադրբեջանի նախագահի հրաժարվելը, կարծում եմ, կապված չէր այլ հանգամանքների հետ, դա ընդամենն արդեն իսկ համաձայնեցված հարցի հասցեագրման խնդիր էր»,- պարզաբանել է Փաշինյանը։

Премьер-министр Армении коснулся упущенной возможности встречи в Гранаде
На прошедшем в Париже 6-м Форуме мира премьер-министр Армении Никол Пашинян затронул вопрос, связанный с упущенной возможностью встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Гранаде.
Как сообщает Арменпресс, Никол Пашинян сообщил, что встреча в Гранаде и ее формат фактически были согласованы 15 июля 2023 года в Брюсселе, поэтому она планировалась не неделю, или десять дней, или даже месяц назад.
“Мы втроем - председатель Мишель, президент Алиев и я - достигли соглашения по этому поводу, и у нас была предварительная договоренность о формате встречи в Гранаде, которая, по-моему, состоялась в июне. Там прошла первая пятисторонняя встреча, и мы достигли предварительной договоренности, что состоится следующая пятисторонняя встреча. Очень важное обстоятельство, что там был согласован список участников, а после этого, 15 июля, мы подтвердили эту встречу в Брюсселе”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что об этом было объявлено публично.
“Мы не знали, меня не проинформировали, что есть другая повестка дня, потому что, когда мы готовились к встрече в Гранаде, было ощущение, что все было согласовано. Думаю, отказ президента Азербайджана от участия во встрече в Гранаде не был связан с другими обстоятельствами, здесь была всего лишь проблема решения уже согласованного вопроса”, - уточнил Пашинян.