ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների առաջնային սպառողական ծախսերը հոգալու համար կտրամադրվի 50 հազար դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին առաջնային սպառողական ծախսերը հոգալու համար սոցիալական աջակցության միջոցառումը և աջակցության տրամադրման կարգը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության հերթական նիստին նախագիծը ներկայացրեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
Նախարարը նշեց, որ նախագծով առաջարկվում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների համար իրականացնել երկամսյա սոցիալական աջակցության միջոցառում՝ նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսների համար՝ ամսական 50000 դրամ։
«Միջոցառման շահառու կհանդիսանան 100 հազար դրամ միանվագ աջակցության միջոցառման շահառու հանդիսացող անձինք՝ որոշ բացառություններով։ Միջոցառման շահառու չեն հանդիսանա հյուրանոցներում կամ հյուրատներում ժամանակավոր բնակվող, Հայաստանի Հանրապետությունում չգտնվող և բանկային հաշիվներում 2 միլիոն դրամական շեմից ավել դրամական միջոց ունեցող անձինք»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նախարարը նաև նշեց, որ ծրագրից չեն կարող օգտվել մինչև բռնի տեղահանումը Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված անձինք։

На первичные потребительские расходы вынужденных переселенцев из НК правительство предоставит по 50 000 драмов
Правительство утвердило меры социальной помощи для покрытия первичных потребительских расходов вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха и порядок предоставления содействия.
Как сообщает «Арменпресс», на очередном заседании правительства проект представил министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян.
Министр отметил, что проектом предлагает двухмесячную социальную помощь вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха в размере 50 000 драмов в месяц в ноябре и декабре.
«Бенефициарами станут лица, являющиеся бенефициарами единовременной помощи в размере 100 000 драмов, за некоторыми исключениями. Бенефициарами не будут лица, временно проживающие в гостиницах или гостевых домах, не находящиеся в Республике Армения и имеющие денежные средства на банковских счетах более 2 млн драмов», - сказал Мкртчян.
Министр также отметил, что программой не могут воспользоваться лица, состоявшие на учете в Республике Армения до принудительного перемещения.