ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների առաջնային սպառողական ծախսերը հոգալու համար կտրամադրվի 50 հազար դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին առաջնային սպառողական ծախսերը հոգալու համար սոցիալական աջակցության միջոցառումը և աջակցության տրամադրման կարգը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության հերթական նիստին նախագիծը ներկայացրեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
Նախարարը նշեց, որ նախագծով առաջարկվում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների համար իրականացնել երկամսյա սոցիալական աջակցության միջոցառում՝ նոյեմբեր, դեկտեմբեր ամիսների համար՝ ամսական 50000 դրամ։
«Միջոցառման շահառու կհանդիսանան 100 հազար դրամ միանվագ աջակցության միջոցառման շահառու հանդիսացող անձինք՝ որոշ բացառություններով։ Միջոցառման շահառու չեն հանդիսանա հյուրանոցներում կամ հյուրատներում ժամանակավոր բնակվող, Հայաստանի Հանրապետությունում չգտնվող և բանկային հաշիվներում 2 միլիոն դրամական շեմից ավել դրամական միջոց ունեցող անձինք»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նախարարը նաև նշեց, որ ծրագրից չեն կարող օգտվել մինչև բռնի տեղահանումը Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառված անձինք։

Armenian government approves additional financial support program for forcibly displaced persons of NK
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. The Armenian government has approved an additional financial support program for the forcibly displaced persons of Nagorno-Karabakh.
The decision was approved at the November 9 Cabinet meeting.
The forcibly displaced persons will each receive an additional 50,000 drams in November and December for essential consumer expenditures. Those who temporarily live in hotels or guest homes, or are currently abroad or have more than 2 million drams in savings on their bank accounts will not be eligible for the program.